کارشناس برنامه شیر مادر شبکه بهداشت و درمان گناوه؛ در زمان اپیدمی کرونا کودکان را از شیر مادر محروم نکنید

12 امرداد 1399
کارشناس برنامه شیر مادر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: با توجه به مواد ایمنی بخشی که در شیر مادر وجود دارد و کودک را در برابر بسیاری از بیماری‌ها مصون می‌کند لازم است در زمان اپیدمی کرونا کودکان از شیر مادر محروم نشوند.

زینب شیخ نصر در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در مطالعات انجام‌شده تاکنون انتقال ویروس کرونا از طریق تغذیه با شیر مادر مشاهده نشده و همان‌طور که تغذیه با شیر مادر بقای کودک را تضمین می‌کند ضروری است همه مادران در دوران کرونا کودکان خود را از شیر مادر تغذیه کنند.
وی افزود: مادران مشکوک یا مبتلا که حال عمومی خوبی دارند و توانایی مراقبت از کودک خود را دارند می‌توانند کودک خود را با رعایت پروتکل بهداشتی(شستن دست‌ها قبل از تماس با کودک، استفاده از ماسک و ...) مستقیماً از پستان تغذیه کنند.
کارشناس برنامه شیر مادر شبکه بهداشت و درمان گناوه با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت بیان داشت: سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را سیاره‌ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر نام‌گذاری کرده است.
شیخ نصر اضافه کرد: شیر مادر یک غذای طبیعی و تجدید پذیر است و به محیط‌زیست آسیب نمی‌رساند زیرا در روند تولید تا مصرف شیر مادر اکوسیستم آلوده نمی‌شود، همچنین در مقابل شیر مصنوعی در روند تولید تا مصرف باعث تخریب محیط‌زیست می‌شود. تولید گازهای گلخانه‌ای، مصرف قابل‌توجه سوخت‌های فسیلی و مصرف مقدار بسیار زیادی آب، هدیه کارخانه‌های شیر مصنوعی به انسان و طبیعت است.
وی تاکید کرد: تغذیه با شیر مادر علاوه بر مزایای فردی، مزایای اجتماعی نیز به همراه دارد که از طریق تصمیم مادران برای تغذیه کودکان با شیر مادر و با همراهی و کمک نیروهای بهداشتی و درمانی محقق خواهد شد.
کارشناس برنامه شیر مادر با تاکید بر فواید تغذیه با شیر مادر مانند سلامت شیرخوار، سلامت مادران و نیز فواید اجتماعی و اقتصادی برای جامعه اظهار داشت: ازجمله فواید شیر مادر برای شیرخوار کاهش میزان ابتلا به بیماری‌هایی مانند عفونت‌های گوارشی، بیماری‌های تنفسی، عفونت گوش میانی، سندرم مرگ ناگهانی است. همچنین از بیماری‌های غیر واگیر همانند دیابت، چاقی، آسم و آلرژی پیشگیری می‌کند.
شیخ نصر گفت: از دیگر فواید شیر مادر برای خود مادر کاهش خونریزی پس از زایمان، وابستگی عاطفی و کاهش استرس، کاهش افسردگی پس از زایمان و کاهش میزان ابتلا به سرطان پستان و تخمدان است.
وی افزود: شیر مادر بر اقتصاد خانواده و جامعه تاثیر بسزایی داشته و هزینه‌های ناشی از ویزیت پزشک، دارو و هزینه خرید شیر مصنوعی را کاهش می‌دهد.
11 مرداد برابر با یک آگوست روز بزرگداشت شیر مادر نامیده شده است.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.