متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان: خانم‌های باردار در ایام کرونایی نیاز به مراقبت بیشتر دارند

10 خرداد 1399
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: خانم‌های باردار در ایام کرونایی نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

 دکتر الناز امین فر اظهار داشت: خانم‌های باردار در دوران بارداری با توجه به محدودیت استفاده از دارو، توجه ویژه‌ای به سلامتی خود خصوصاً موارد پیشگیری از ویروس کرونا داشته باشند.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: مبحث کرونا مخصوصاً برای خانم‌های باردار بسیار پیچیده است زیرا بیماری کرونا یک بیماری نوظهور است.
وی افزود: اطلاعات محدودی در خصوص درمان مادران باردار مبتلا به کرونا وجود دارد، بنابراین، مطمئن‌ترین و بهترین راه در خانم‌های باردار، پیشگیری از ابتلا به کرونا است.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان عنوان کرد: خود موضوع بارداری می‌تواند منجر به ضعف ایمنی بدن شود و از طرفی دیگر در دوران بارداری، ما ممنوعیت‌هایی در تجویز دارو برای زنان باردار داریم، بنابراین خانم‌های عزیز باید در دوران بارداری توجه ویژه‌ای به سلامتی خود خصوصاً موارد پیشگیری از ویروس کرونا داشته باشند.
دکتر امین فر ادامه داد: همه خانم‌های باردار به شکل روتین جهت بررسی و ویزیت‌های لازم باید به متخصصین و یا ماماهای خود مراجعه کنند و مراقبت‌های دوران بارداری خود را انجام دهند و در این راستا پیشنهاد ما این است که زنان باردار تا جایی که ممکن است رفت‌وآمدهای خود را در کلینیک‌های شلوغ محدود و مدیریت کنند.
وی افزود: خانم‌های باردار می‌توانند قرارهای ویزیت خود را با متخصصین و ماماهی خود به‌گونه‌ای تنظیم کنند که نیاز به معطلی زیاد در مطب‌ها، کلینیک‌های در بسته، محدود و پرخطر نباشد، البته موارد بالا نباید مانع از حضور خانم باردار در مواقع اورژانسی به درمانگاه و مطب شود.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: خانم‌های بارداری که به کلینیک‌ها و مطب‌ها مراجعه می‌کنند باید فاصله‌گذاری اجتماعی خود را با سایر افراد رعایت کنند، حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند تا جایی که ممکن است دستشان را به دهان و صورت نزنند و در موقع خروج از کلینیک نیز دستان خود را ضدعفونی کنند.
وی بیان کرد: خانم‌های باردار چنانچه مواردی از عطسه و سرفه را در خود یا اطرافیان مشاهده کردند، از ماسک استفاده نمایند و تا جایی که می‌توانند در مکان‌هایی که نیاز نیست حضور پیدا نکنند.
دکتر امین فر گفت: نیاز است که خانواده‌ها نیز نسبت به خانم‌های باردار توجه ویژه‌ای داشته باشند زیرا هم‌زمان جان دو انسان درگیر است.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان اظهار داشت: اطلاعات بسیار محدودی از ویروس کرونا و زنان باردار در دست ماست، هنوز مشخص نیست که ویروس کرونا از مادر باردار به جنین منتقل می‌شود یا خیر؟ آیا این ویروس عوارضی بر مادر باردار یا جنین بر جای می‌گذارد؟ اگر احیاناً مادر باردار به کرونا ویروس مبتلا شود، فرزند وی پس از تولد یا در آینده دچار عارضه‌ای می‌شود یا خیر؟ همه این سؤالات فعلاً بی‌پاسخ است و بنابراین بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس است.

انتهای پیام/ م.ص.۴۰۲۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.