مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان تنگستان: خانواده‌ها کتاب‌های خود مراقبتی را به‌صورت رایگان از مراکز بهداشتی تهیه کنند

24 امرداد 1397
مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: خانواده‌ها کتاب‌های خود مراقبتی را به‌صورت رایگان از مراکز بهداشتی تهیه کنند.

مهندس حمید دشتی عنوان داشت: خود مراقبتی عملی است که فرد با استفاده از توان، دانش و عمل خود در جهت تأمین سلامتی فردی از آن استفاده می‌کند و وزارت بهداشت با ارائه کتاب‌هایی به‌صورت رایگان که در زمینه‌های مختلف، سلامتی افراد را در ابتدایی‌ترین مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفته است و همه مردم می‌توانند آن را از کلیه خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت تهیه کنند، در راستای این هدف گام برمی‌دارد.
وی افزود: برنامه خود مراقبتی در واقع از مردم می‌خواهد که قبل از هرگونه اختلال در سلامتی باید خود مراقب واقعی سلامت خود باشند.
دشتی ادامه داد: وزارت بهداشت تنها توانایی تأمین ۲۵ درصد از ضروریات سلامتی مردم را دارد زیرا عوامل اجتماعی و صنایع فراوانی هستند که بر روی سلامتی مردم تأثیر می‌گذارند.
مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان تنگستان تصریح کرد: اگر وزارت بهداشت را یک ضلع سلامتی مردم محسوب کنیم و بخش دیگر را متوجه سایر نهادها و سازمان‌های مسئول کنیم، بخش بزرگی از مبحث سلامتی مردم به مراقبت‌ها و مسئولیت‌پذیری افراد نسبت به‌سلامتی خود برمی‌گردد.
مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان تنگستان خاطرنشان کرد: سواد سلامت مردم و اطلاعات بهداشتی آن‌ها مهم‌ترین عامل در تغییر رفتار و انتخاب الگوی مناسب بهداشتی برای برخورداری از سلامت را دربرمی گیرد لذا همین موضوع لزوم دادن آگاهی و افزایش معلومات بهداشتی را به افراد افزایش می‌دهد و در راستای رسیدن به این هدف در مدارس و ادارات یکی از کارکنان به‌عنوان رابط بهداشتی، با دریافت آموزش‌های لازم آن را به دیگر کارکنان مجموعه انتقال می‌دهد.
مهندس دشتی افزود: وزارت بهداشت با ارائه طرح سفیران سلامت و آموزش این افراد و ارائه کتابچه‌ها و کتاب‌های راهنمای خود مراقبتی در واقع این افراد را مکلف به آموزش به سایر مردم و اطرافیان خود می‌کند تا به این صورت اطلاعات و آگاهی مردم در نحوه برخورد با مخاطرات حوزه سلامت فردی را افزایش دهد.
وی از مردم خواست با مراجعه به خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت به‌عنوان سفیر سلامت ثبت‌نام کنند و با استفاده از کتاب‌هایی که به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود، در جهت افزایش آگاهی خود، خانواده؛ و سایر افراد جامعه قدم بردارند.

انتهای پیام/ ن.ا ۳۰۱۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.