رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
هفته پژوهش مقدمه حرکت رو به جلو ماشین علمی دانشگاههاست/ گزارش تصویری

22 آذر 1402
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هفته پژوهش از مناسبت‌هایی است که گرامیداشت آن می‌تواند مقدمه تحول و حرکت رو به جلوی ماشین علمی دستگاه‌های مختلف و دانشگاه‌ها باشد.

دکتر حسن ملکی‌زاده در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: دانشگاه‌ها با علم، پژوهش و تحول در حوزه علم زنده هستند و اگر بنا باشد ما به ثروت برسیم و پیشرفت کنیم نیاز است وادار به تحرک شویم و کسی به غیر خودمان نمی‌تواند عامل این تحرک باشد.
وی اضافه کرد: اگر بنا است کشور ما پیشرفت کند باید در حوزه علم، خدمت به مردم، ثروت و معیشت تحول ایجاد کنیم و برای آن چاره‌ای نداریم جز اینکه علم را بومی‌سازی کنیم و لازمه این بومی‌سازی، پژوهش است.
دکتر ملکی‌زاده بابیان اینکه بی‌دلیل نیست که دانشمندان دنیا در حوزه پژوهش شناخته می‌شوند، بیان داشت: دانشمند برتر به کسی می‌گویند که منشأ یک تحول، پیشرفت و توسعه در حوزه علم باشد.
رییس دانشگاه افزود: تمام رشته‌های تحصیلی بالینی و علوم پایه‌ای که ما داریم بر اساس پژوهش کسب شده پس به سمت تولید علم و پژوهش حرکت کنیم هرچند که محدودیت‌های مالی بی‌شماری داریم اما باید همه دست به دست هم دهیم تا این مسیر را بهتر از گذشته هموار کنیم.
وی با اشاره به اینکه صنعت، مصرف کننده علم است، اضافه کرد: همه تکنولوژی که در اطراف ماست ماحصل همین پژوهش هاست.
دکتر ملکی‌زاده تصریح کرد: چشم امید کشور در حوزه علم و پژوهش همین دانشجویانی هستند که بناست آینده کشور به آنها سپرده شود و نقش اول آن اساتید دانشگاه‌های ما هستند.
وی بیان کرد: در حال حاضر مدیریت کلان کشور در اختیار مدیرانی است که متولد دهه‌های 50 و 60 هستند و به‌زودی متولدین دهه‌های 70 و 80 باید سکان هدایت کشور را به عهده بگیرند پس لازم است که به گونه این نسل را پرورش و آموزش دهیم که بتوانند آینده‌سازان واقعی این سرزمین باشند.
رییس دانشگاه افزود: دانشجویی که اکنون در کنار ما آموزش می‌بیند، فردا نقش هدایتگری بر عهده خواهد داشت.
دکتر ملکی‌زاده بابیان اینکه این خطر وجود دارد که جایگاه علمی خود را در دنیا از دست بدهیم، بیان داشت: باید تلاش کنیم از این رکود علمی که همه‌گیر شده خارج شویم.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در این مراسم از سیر تحولات علمی در جهان و مفاهیم فلسفی آن سخن گفت و اظهار داشت: در قرن‌های 14، 15 و 16 که به رنسانس معروف است، تحولاتی در غرب رخ داد که شروع آن با فرانچسکو پترارک شاعر فلورانسی بود.
دکتر مهدی جمالی اضافه کرد: قرن هفدهم عصر انقلاب علمی است که انقلابی در علوم طبیعی رخ داد.
وی با بیان اینکه در پزشکی هم سنت بقراطی که مبتنی بر اخلاق اربعه بود سلطه داشت، بیان کرد: از قرن هفدهم انقلابی در فضای علمی غرب رخ داد.
دکتر جمالی افزود: در قرن هفدهم یا قرن انقلاب‌های علمی، روش تجربی و ریاضیات با یکدیگر تلفیق پیدا کرد و علم جدید علمی است که مبتنی بر این دو است.
در این مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بخش‌های دانشجویی، کارمندی و اعضای هیئت‌علمی با حضور دانشجویان، اعضای هیئت‌رئیسه، مدیران مراکز تحقیقاتی، رؤسای دانشکده‌ها و کارکنان دانشگاه در سالن آمفی‌تئاتر بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر تقدیر شد.

برای دریافت اسامی پژوهشگران برتر 1402 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کلیک کنیدانتهای پیام/ س.م 1021

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تجلیل     هفته.پژوهش     پژوهشگران.برتر     دکتر.حسن.ملکی‌زاده     معاونت.تحقیقات.فناوری        

تاریخ بروز رسانی:   22 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >