نقش فعالیت بدنی در پیشگیری از بروز بیماری‌های عفونی/حفظ فاصله از دیگران هنگام ورزش

4 اسفند 1399
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: فعالیت بدنی علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های غیر واگیر و در تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری‌های عفونی نقش مهمی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، دکتر طیبه احمدزاده اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا بیش از پیش نشان داد فعالیت بدنی نه‌تنها در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر بلکه در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری‌های عفونی نیز اهمیت دارد.
وی بیان داشت: نقش فعالیت بدنی منظم در پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان‌های پستان، پیشگیری از فشارخون بالا، ارتقا سلامت روان، تأخیر در آغاز علائم دمانس و بهبود کیفیت زندگی بر کسی پوشیده نیست؛ اما نقش فعالیت بدنی با شدت متوسط در بالا بردن ایمنی و مقابله بدن ما با ویروس‌های تنفسی است.
این کارشناس مسئول خاطرنشان کرد: در مطالعات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش نرخ عفونت‌های تنفسی ویروسی در افرادی که فعالیت بدنی شدت متوسط دارند مشاهده‌شده است، همچنین فعالیت بدنی از طریق تأثیر بر اضافه‌وزن و چاقی به عنوان یکی از عوامل وخامت کووید ۱۹ و افزایش توان قلبی تنفسی بر کنترل کووید ۱۹ مؤثر است.
دکتر احمدزاده تأکید کرد: از آغاز اپیدمی کووید ۱۹ تا بهمن‌ماه سال جاری تعداد ۲۰ هزار و ۷۰۷ نفر از میان‌سالان شهرستان بوشهر از لحاظ فعالیت بدنی ارزیابی شدند که ۶۳٫۹ درصد از این افراد فعالیت بدنی نامطلوب داشته‌اند و این در حالی است که ۹۵٫۹ درصد از این افراد بدون مشکل پزشکی بوده و ممنوعیتی جهت انجام فعالیت بدنی نداشته‌اند و تنها به دلیل ترس از ابتلا به کووید ۱۹ و قرنطینه خانگی از انجام فعالیت ورزشی خودداری کرده‌اند.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: فعالیت بدنی مطلوب به فعالیتی گفته می‌شود که حداقل ۳ تا ۵ روز در هفته با شدت متوسط حداقل روزانه ۳۰ دقیقه و در طول هفته ۱۵۰ دقیقه باشد، فعالیت بدنی می‌بایست مستمر باشد تا اثربخشی مطلوب ایجاد گردد.
وی تصریح کرد: در اپیدمی کووید ۱۹، نکته مهم اجتناب از فعالیت‌های بدنی با شدت بالا است؛ چراکه فرد تا چند ساعت پس از انجام ورزش و فعالیت بدنی با شدت بالا دچار افت ایمنی می‌گردد به همین دلیل توصیه می‌گردد از فعالیت بدنی شدید به ویژه در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی شلوغ و فضاهای بسته در شرایط بیماری کووید ۱۹ پرهیز شود.
دکتر احمدزاده افراد باسابقه بیماری زمینه‌ای از فعالیت بدنی با شدت عملکرد پایین، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی استفاده نمایند و خاطرنشان کرد: اگر افراد باسابقه بیماری زمینه‌ای بخواهند ورزش با شدت بالاتر و طولانی‌تر انجام دهند بایستی در مکانی- خلوت و با حفظ فاصله اجتماعی و بدون ماسک ورزش کنند.
انتهای پیام/ا.س-۳۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان
 

کلمات کلیدی:
کرونا     هفته.سلامت.مردان     دکتر.طیبه.احمدزاده     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   4 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >