آیا مادر مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹ می تواند به نوزاد خود شیر دهد؟

21 خرداد 1399
پزشک متخصص کودکان بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان گفت: تا کنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق شیر مادر وجود ندارد؛ لذا در صورتی که مادر، پروتکل های معمول بهداشتی را رعایت کند، می تواند به فرزند خود شیر دهد.

دکتر محمد شبانکاره در این خصوص اظهار کرد: تاکنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق شیر مادر وجود ندارد؛ لذا در صورتی که مادر ماسک طبی(تاکید می‌شود که ماسک فیلتر دار مثل N95 برای جلوگیری از ابتلای خود فرد است و نه پیشگیری از انتشار ویروس لذا در این مورد اصلا مناسب نیست) استفاده کند و قبل از شیردهی دستان خود را به مدت حداقل بیست ثانیه با آب و صابون بشوید یا از محلول‌های ضدعفونی‌کننده الکلی دست، استفاده کند، می‌تواند به نوزاد و یا شیرخوار خود شیر دهد.
وی در خصوص این سوال که «آیا لازم است مادر قبل از هر شیردهی سینه خود را بشوید؟»، عنوان کرد:  در صورتی که مادر، روی قفسه سینه خود سرفه کرده باشد باید قبل از شیر دهی، سینه خود را با آب و صابون بشوید ولی شستشوی معمول، قبل از هر بار شیر دهی، لازم نیست.
وی در مورد این سوال که «در صورتی که مادر به دلیل ضعف و بدحالی نتواند شیر دهد چه کار باید بکند ؟» اظهار کرد: باید یک نفر با دستان کاملا تمیز و شسته شده، شیر مادر را با دست یا پمپ مکانیکی بدوشد و سپس به شیرخوار بدهد.

انتهای پیام/ م.ص -4020 
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
کرونا     کووید19     دکتر.محمد.شبانکاره     بیمارستان.امام.خمینی(ره)     شهرستان.کنگان    

تاریخ بروز رسانی:   21 خرداد 1399

تعداد بازدید:   ۹

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >