عمل پیوند کلیه تا سال 98 در استان بوشهر انجام می‌شود/گزارش تصویری

17 تير 1396
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و نقشه راه طراحی‌شده باید تا سال 98 عمل پیوند کلیه در این استان انجام شود.

دکتر علیرضا رئیسی در آیین تقدیر از تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: بر اساس برنامه توسعه پیش‌بینی‌شده پس از راه‌اندازی بیمارستان فوق تخصصی مرکز استان بوشهر (شامل بیمارستان 160 تختخوابی و قلب) همه بخش‌های فوق تخصصی در این بیمارستان ایجاد خواهد شد.
وی اضافه کرد: بر همین اساس در بیمارستان قلب 40 تخت پیوند امکان پیوند مغز استخوان، کلیه و قلب و عروق در آن پیش‌بینی‌شده و تا سال 1400 نیز پیوند قرنیه در این استان انجام خواهد شد.
دکتر رئیسی اظهار کرد: همچنین تا سال 1400 امکانات انجام عمل اهدا و برداشت عضو در جنوب استان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان و در شمال استان بیمارستان امیرالمؤمنین (ع) گناوه فراهم می‌شود و بر همین اساس نیازی نیست که بیمار مرگ مغزی برای انجام عمل برداشت اعضای اهدایی به مرکز استان منتقل شود.
وی با اشاره به اینکه پیوند کاری تیمی است گفت: سال گذشته 16 تا 18 پیوند و 12 اهدا عضو در استان بوشهر انجام‌شده است.
دکتر رئیسی اظهار کرد: با فتوای درست مراجع تقلید و همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیوندی که درگذشته از افراد انجام می‌شد امروز بیش از 50 درصد این اهدا مربوط به فرد مرگ مغزی است و این بیانگر حرکت درست سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی با اشاره به جمعیت 27 هزارنفری نیازمند دریافت عضو پیوندی در کشور گفت: وجود این تعداد بیمار نیازمند دریافت عضو بیانگر این است که باید در بخش پیشگیری برای حفظ اعضای بدن تلاش بیشتری کرد.
دکتر رئیسی بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر مرگ‌ومیرها ناشی از حوادث ترافیکی است و میانگین سن افراد دچار حادثه 32 سال (افراد مولد جامعه) است باید در فرهنگ‌سازی و کاهش این آمار برنامه‌ریزی کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کار تیم فراهم آوری اعضای پیوندی این دانشگاه کاری جهادی و بسیار دشوار است که باید با صبر و حوصله، عشق و علاقه انجام شود.
وی با اشاره به افزایش تعداد عمل‌های اهدای عضو در استان بوشهر تأکید کرد: این روند باید باقدرت و بافرهنگ سازی ادامه یابد هرچند برای خانواده فردی که دچار مرگ مغزی شده سخت است ولی اهمیت نجات یک بیمار نیازمند دریافت عضو باید برای آن‌ها تفهیم شود.
دکتر رئیسی با اشاره به تقدیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خانواده اهداکنندگان عضو در استان بوشهر تصریح کرد: مسئولان استان باید از تریبون‌های مختلف در بخش اهدای عضو افراد مرگ مغزی فرهنگ‌سازی کنند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر نیز گفت: هرچند در انجام کارهای خیرخواهانه در جامعه زمینه کار وجود دارد ولی ماندگارترین کار خیر که هیچ جایگزینی ندارد نجات جان یک فرد است.
عبدالکریم گراوند افزود: افزون بر اهمیت و سختی کار تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی خانواده‌هایی که در این مسیر گام برمی‌دارند نیز سزاوار تقدیر و تحسین هستند که باوجود بزرگی و سختی کار ولی بازهم برای نجات جان بیماری نیازمند این ایثار و گذشت را از خود نشان می‌دهند.
وی تصریح کرد: باید فرهنگ اهدای عضو در مورد بیمارانی که دچار مرگ مغزی شده‌اند در جامعه ترویج داده شود.
در این آیین از تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تقدیر شد.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تقدیر     پیوند.کلیه     دکتر.علیرضا.رئیسی    

تاریخ بروز رسانی:   17 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >