مصرف زیاد نمک باعث فشار خون بالا می‌شود

20 دی 1394
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: مصرف زیاد نمک باعث می‌شود فشار خون فرد بالا رفته و این خود عاملی برای بیماری قلبی و سکته است.

معصومه فقیه افزود: : نمک از املاح سدیم و کلر تشکیل شده و در بزرگسالان، هنگامی که مقدار سدیم دریافتی زیاد باشد بدن، آب زیادی را نگه می دارد و مقدار مایعات جمع شده در بدن بسیار زیاد می شود که همین عامل باعث فشار خون بالا می شود.
این کارشناس بهداشتی اضافه کرد: نمک به عنوان یک سم در سفره غذایی ایرانی ها است و این خود عاملی برای بیماری قلبی و سکته است زیرا این مقدار زیاد مایعات در حین عبور از قلب به اعضای بدن می روند و باعث خستگی و درد در اندام‌ها می شوند و این خود عاملی است برای ظاهر شدن بیماری کرونری یا انسداد رگ های قلب است.
معصومه فقیه تصریح کرد: در بدن بزرگسالان، مقداری از نمک دریافتی از راه کلیه ها و بوسیله ادرار از بدن خارج می‌شود اما در بدن نوزادان، کلیه ها هنوز توانایی کافی برای خارج کردن نمک از بدن را ندارند بنابراین توصیه می‌شود به نوزادان به خصوص تا 4 ماهگی، غذای پُر نمک ندهید، زیرا در بدنشان جمع شده و نمی تواند خارج شود و باعث بیماری کلیه، کبد و آسیب به مغز می گردد که در شرایط حاد به مرگ نوزاد می انجامد.
وی در مورد تاثیر مصرف نمک در چاقی و لاغری گفت: مصرف زیاد نمک، به دلیل نگهداری بیش از حد آب در بدن، باعث افزایش وزن موقتی می‌شود و برعکس آن، مصرف کم نمک، به خاطر بیرون کردن آب از بدن، می تواند موجب کاهش وزن موقتی شود و اکثر غذاهای رژیمی، بدون نمک هستند و کاهش وزن ایجاد شده در این رژیم ها، فقط به خاطر دفع مقدار زیادی آب از بدن می باشد و اگر بعد از این رژیم، از غذاهای دارای نمک استفاده کنید، به همان وزن قبلی خود می رسید.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم یادآور شد: مصرف مقدار زیاد نمک در غذا، باعث افزایش کالری و کاهش فیبر غذایی می شود و این غذا به طور کلی مشابه غذاهای آماده وفست فود می باشد.
وی تاکیدکرد: مصرف حداقل 6 گرم نمک در روز توصیه می شود ولی در کودکان این مقدار باید خیلی کم شود و تخمین زده شده که اگر 2-1 گرم نمک در روز مصرف شود، میزان بیماری های قلبی به صفر می رسد.

انتهای پیام/ ا.پ 3020

لینک کانال خبری روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در تلگرام
telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
فشار.خون     کارشناس.تغذیه     شهرستان.جم     معصومه.فقیه    

تاریخ بروز رسانی:   20 دی 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >