رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
هدف از غربالگری شناخت زودهنگام کودکان در معرض خطر تکامل است

31 ارديبهشت 1403
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: هدف از انجام غربالگری تکامل اقدامات پیشگیرانه و شناخت زودهنگام کودکان در معرض خطر تاخیر تکاملی است.

دکتر عصمت حیدری بیان کرد: تکامل فرآیندی است که طی آن مغز و سیستم عصبی کودک، با پیچیده شدن بیشتر ساختار و عملکرد دچار تغییرات یکپارچه می‌شود، در پی این تغیرات ظرفیت‌ها و مهارت‌های جدیدی به همراه افزایش سازگاری کسب و به بلوغ رفتار و عملکرد می‌رسد.

 وی افزود: در سال 1402 در شهرستان گناوه در همه گروه های سنی 4388 پرسشنامه تکامل ASQ و ASQ-SE تکمیل شده که از این تعداد 30 نفر به اتاق آزمون بیلی ارجاع شده‌اند ،  پس از انجام آزمون بیلی،  برحسب نیاز کودک به پزشک معین ارجاع شده و با توجه به اختلال در هر یک از حیطه های تکاملی برای انجام خدمات توانبخشی (کاردرمان، گفتار درمان، روانشناس کودک و ...) ارجاع شده‌اند.

وی تاکید کرد: بیشترین گروه سنی که به دلیل اختلال در تکامل به مرکز آزمون بیلی ارجاع شده اند، گروه سنی 4­­-3 سال هستند بنابراین با توجه به اینکه در سنین کمتر از 3 سال روند رشد و تکامل کودک از اهمیت خاصی برخوردار است و غیرقابل برگشت است، غربالگری تکامل و آموزش خانواده‌ها درخصوص افزایش مهارت کودکان در این رده سنی، نیازمند توجه بیشتر است.

 دکتر حیدری اظهار داشت: اتاق آزمون بیلی (آزمون تشخیصی تکاملی شیرخواران و نوپایان) در شهرستان گناوه واقع در ساختمان شبکه بهداشت و درمان شهرستان است که در روزهای یکشنبه هر هفته  آماده ارئه خدمت به مراجعین است.

 

انتهای پیام/

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
غربالگری.تکامل     اتاق.بیلی     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1403

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >