کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان آغاز شد

27 ارديبهشت 1400
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان از آغاز غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان خبرداد.

حسین بی‌باک در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: غربالگری سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال با توجه به شیوع بیماری کرونا، از نیمه اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با استان و سراسر کشور انجام می‌گیرد.
بی‌باک افزود: این غربالگری توسط اداره بهزیستی و با همکاری شبکه بهداشت و درمان و اداره آموزش و پرورش اجرا شده است و در دشتستان بیش از ۱۵هزار کودک ۳ تا ۶ باید غربالگری بینایی انجام دهند.
وی همچنین تصریح کرد: متأسفانه با شیوع بیماری کرونا، در سال گذشته، فقط تعداد ۳ هزار و ۸۰۰ (۲۵ درصد) کودک ۳ تا ۶ سال غربالگری بینایی شده‌اند که از این تعداد، ۳۲۰ (۱۰ درصد) کودک ۳ تا ۶ سال به اپتومتریست و چشم‌پزشک ارجاع داده شده‌اند.
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار کرد: با همکاری اداره بهزیستی، در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت پایگاه‌های سیار برای این مهم مستقر می‌شود و غربالگری کودکان توسط مربی بینایی‌سنجی انجام خواهد شد و مراقبین سلامت و بهورزان ضمن پیگیری، خدمات بهداشتی را به این گروه از کودکان ارائه و ثبت سامانه الکترونیک سیب می‌نمایند.
کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان نیز شایع‌ترین علت نابینایی و کم بینایی تک چشمی افراد  زیر ۲۰ سال را  تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: سه علت عمده شایع  برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل  آب‌مروارید، آب سیاه و تنبلی چشم هستند.
محبوبه رضایی افزود: اگرچه آب‌مروارید و آب سیاه مادرزادی هستند، اما  تنبلی چشم  در صورتی که به‌موقع تشخیص داده و درمان شود، کاملاً قابل‌پیشگیری است.
رضایی با اشاره به اینکه کودکان زیر ۶ سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند، گفت: در این سنین چشم کودک در حال تکامل است، به همین دلیل اگر چشم کودک در گذشته مشکلی نداشته است، خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.
کارشناس واحد پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: بهزیستی به خانواده‌های کم‌بضاعتی که کودک آنان نیازمند عمل جراحی و یا تهیه عینک  است، کمک خواهد کرد.
رضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح از نیمه اردیبهشت‌ماه و در طی سال اجرا می‌شود، خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های سنجش سیار مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت، کودکان خود را غربالگری نمایند.
وی خاطرنشان کرد: در این مراکز برای معاینه کودکان زیر ۳ سال که جهت‌ها را بلد نیستند از دستگاه و برای کودکان بزرگ‌تر، از دستگاه چارت نوری به منظور بررسی دقیق‌تر میدان دید استفاده می‌شود.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان در توصیه به خانواده‌ها برای جلوگیری از تنبلی چشم کودکان عنوان کرد: بهتر است کودکان ۳ الی ۶ سال را همه‌ساله موردسنجش بینایی قرار دهند، به عبارتی اگر کودکی در سن ۳ سالگی موردسنجش قرارگرفته در سن چهارسالگی نیز بایستی این سنجش تکرار شود چراکه ممکن است اختلالات بعد از سنجش اولیه بروز کند.
مکان اجرای طرح در پایگاه ثابت اداره بهزیستی واقع در کلینیک تخصصی نبوت (سپاه) واقع در خیابان بیمارستان شهر برازجان و روزهای کاری مرکز، سه‌شنبه هر هفته در نوبت عصر از ساعت ۱۷ الی ۲۰ خواهد بود.


انتهای پیام/س.غ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بینایی.سنجی     حسین.بی‌باک     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   27 ارديبهشت 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >