توصیه‌های دارویی برای مصرف صحیح دارو در ماه مبارک رمضان

17 خرداد 1395
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از مشکلات بیماران در ماه مبارک رمضان طریقه مصرف صحیح داروها می باشد، زیرا از یک سو مصرف دارو نباید قطع شود و از سوی دیگر این دغدغه برای بیمارانی که می خواهند روزه بگیرند وجود دارد که مصرف دارو، روزه‌ی آن‌ها را از نظر شرعی دچار اشکال نکند.

دکتر سهیل افرازی اضافه‌کرد: تشخیص مجاز بودن روزه داری برای افراد مبتلا به بیماری صرفاً با نظر پزشک معالج و رعایت نکات شرعی آن امکان‌پذیر می باشد و باید دقت کرد که افرادی که به علت بیماری، دارو دریافت می‌کنند نباید خودسرانه داروی خود را قطع کنند و یا زمان مصرف آن را تغییر داده و یا آن را کم یا زیاد کنند.
کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: این نکته در مورد بیماران دیابتی، فشارخونی، آسمی، صرعی، بیماری‌های اعصاب وروان ، غدد درون‌ریز، بیماران کلیوی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا قطع و یا تغییر زمان مصرف دارو در این بیماران عوارض وخیمی را به دنبال خواهد داشت.
وی تصریح کرد: افرادی که داروهای خود را به‌صورت یک‌بار در روز مصرف می‌کنند می‌توانند با نظر پزشک دارو را در بین فاصله افطار تا سحر مصرف کنند و از این نظر برای روزه گرفتن مشکلی ندارند.
این کارشناس دارویی گفت: افرادی که مجبور هستند داروی خود را به‌صورت دو بار در روز مصرف کنند ، می‌توانند با نظر پزشک معالج داروهای خود را بین افطار تا سحر مصرف کنند .
دکتر سهیل افرازی افزود: بیمارانی که باید داروهای خود را بیشتر از دو بار در روز مصرف کنند، تقریباً با روش‌های قبلی غیرممکن است و این افراد بهتر است از روزه داری خودداری کنند و یا در موارد خاص ممکن است با هماهنگی و نظر پزشک معالج با جایگزینی داروهای قبلی در صورت امکان روزه داری را برای فرد فراهم نمود که البته لازم به ذکر است فرایند فوق فقط توسط پزشک معالج و در صورت امکان‌پذیر بودن از نظر علمی قابل‌اجرا می باشد و انجام آن به شکل خودسرانه و بدون نظر پزشک معالج و یا از طریق اصرار بیمار به پزشک قابل‌اجرا نبوده و عواقب خطرناکی نیز در بردارد.
دکتر افرازی یادآور شد: بهترین زمان برای داروهایی که باید با معده خالی مصرف شوند 1ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار می باشد .

انتهای پیام/ س.م - 1021

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
توصیه‌های.دارویی     مصرف.صحیح.دارو     فرهنگ.سلامت     دکتر.سهیل.افرازی        

تاریخ بروز رسانی:   17 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >