رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن پیش از روزه‌داری با پزشک مشورت کنند

31 خرداد 1394
افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، چربی خون، دیابت، بیمارس‌های قلبی عروقیو بیماران کلیوی پیش از روزه‌داری با پزشک معالج مشورت کنند.

رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهردر گفت‌وگو با خبرنگار وب‌دا در بوشهر اضافه‌کرد: تشخیص اینکه روزه داری برای فرد بی‌خطر است بر عهده پزشک است چون در اینصورت باید نحوه مصرف دارو ورژیم غذایی مناسب با ماه مبارک رمضان را تجویز نماید تا برای بیمار خطری وجود نداشته باشد.
دکتر سهیل افرازی افزود: اثر بخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به‌موقع آن‌ها در زمان معین دارد و نباید خودسرانه مصرف دارو را قطع کرد زیرا قطع ناگهانی دارو بسیار خطرناک است و برای تغییر در نحوه یا قطع مصرف باید با پزشک معالج یا داروساز مشورت کرد.
این داروساز درباره آگاهی درمورد خطرات احتمالی، گفت: بیماران و خانواده‌های افراد دیابتی باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدید کننده بیمار آگاهی داشته باشند و در باره علایم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف دارو مورد مشاوره قرار گیرند.
دکتر افرازی تصریح‌کرد: هیچگاه وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنید چون ممکن است این عمل سبب اختلال در روند درمان شود و مصرف بسیاری از داروها را با مشورت پزشک می‌توان به وعده افطار یا سحر منتقل کرد.
انتهای پیام / م.آ 1022

کلمات کلیدی:
ماه.رمضان     مصرف‌دارو     دکتر.افرازی    

تاریخ بروز رسانی:   31 خرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >