کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت جم؛
شناسایی 260 کودک مبتلا به تنبلی چشم در جم / کودکان 3 تا 6 ساله برای سنجش بینایی اقدام کنند

3 امرداد 1402
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان جم گفت: برنامه غربالگری تنبلی چشم برای بالغ‌بر 5 هزار کودک 3 تا 6 ساله و باهدف شناسایی زودهنگام اختلالات بینایی در شهرستان جم در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جم؛ پریسا قاسمی در حاشیه بازدید از طرح پیشگیری از تنبلی چشم در شهرستان جم اظهار داشت: تنبلی چشم یا آمبلیوپی، اختلالی در بینایی فرد است که باعث می‌شود دید یک‌چشم و گاهی دو چشم کاهش پیدا کند و با اصلاح عیب انکساری (با استفاده از عینک، لنز و ....) و حتی رفع مشکلات ساختمانی چشم نیز برطرف نمی‌شود.
قاسمی با اشاره به اینکه نزدیک به 4 میلیون نفر در ایران از اختلالات بینایی رنج می‌برند گفت: در بیشتر موارد ظاهر چشم کاملا سالم است و والدین و اطرافیان فرد نیز متوجه خطری که سلامتی چشم‌های فرد را تهدید می‌کند، نیستند.
وی تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم را تشخیص به‌موقع عوامل ایجادکننده آن دانست و افزود: برنامه غربالگری تنبلی چشم در سنین 3 تا 6 سال اجراشده، شناسایی زودهنگام این اختلال نقش مهمی در درمان و رفع آن دارد و اغلب درمان بعد از سن 12 سالگی، اثری بر بهبودی چشم‌ها ندارد.
وی از غربالگری 5176 کودک جمی و شناسایی 260 کودک مبتلا به تنبلی چشم در سال گذشته خبر داد گفت: این طرح با همکاری اداره بهزیستی در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت شهری و خانه‌های بهداشت روستایی شهرستان جم در حال اجرا است و نیاز است چشم‌ها حداقل یک‌بار در طول سال و در سنین 3 تا 6 سالگی بررسی شود و پس از شناسایی افراد مشکوک، به سطوح بالاتر جهت درمان ارجاع می‌شوند.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر جم خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود بالغ‌بر 5 هزار کودک در طرح پیشگیری از تنبلی چشم در شهرستان شرکت کنند که با همکاری مراقبین سلامت، بهورزان و غربالگر اداره بهزیستی فراخوانی و معاینه می‌شوند.
انتهای پیام/ م.م 3020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بینایی.سنجی     پریسا.قاسمی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   3 امرداد 1402

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >