کم‌کاری مادرزادی تیروئید مهمترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان است

10 خرداد 1400
کم‌کاری مادرزادی تیروئید مهمترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان است

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی اعلام داشت: نظر به اهمیت غده تیروئید، فدراسیون جهانی تیروئید چهارم خردادماه هر سال را به عنوان روز جهانی تیروئید اعلام نموده و از کشورهای عضو درخواست کرده تا با اطلاع‌رسانی مناسب در مورد اهمیت کارکرد، عوامل مؤثر در بروز اختلال و عوارض اختلال عملکرد تیروئید در سطوح مختلف متخصصان و جامعه در افزایش آگاهی برای کاهش بروز عواقب ناگوار حاصل از آن اقدام نمایند.
وی توضیح داد: کم‌کاری مادرزادی تیروئید یک بیماری ارثی و مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان است، وضعیت بدنی نوزاد مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید ممکن است هنگام تولد عادی یا بدون علامت (کودک با ظاهری سالم) باشد.
این مقام مسئول کاهش دمای بدن، عدم تمایل به خوردن شیر و بزرگی زبان، کبودی دست‌وپا و خشکی پوست و زردی بیش از سه روز را از علائم بیماری کم‌کاری مادرزادی تیروئید خواند و عنوان داشت: هرچه ابتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید دیرتر تشخیص داده شود ممکن است علاوه بر عقب‌ماندگی ذهنی و علائم ذکرشده، عوارضی نظیر کوتاهی قد، لالی و کاهش شنوایی نیز افزوده شود.
وی بیان داشت: غده تیروئید که در ناحیه جلو گردن واقع‌شده یکی از مهم‌ترین غدد درون‌ریز بدن بوده که با تولید هورمون‌های تیروئید سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند. بیماری‌های متعددی که در این غده بروز می‌کنند باعث اختلال در عملکرد آن شده و منجر به بروز علائم و نشانه‌های بالینی متعدد می‌شود؛ بنابراین آگاهی آحاد جامعه از بیماری‌های غده تیروئید که به‌طور مستقیم بر سلامت فرد تأثیر دارند، ضروری است.
این کارشناس اختلالات تیروئیدی را در تمام سنین و هر دو جنس در جهان شایع دانست و افزود: بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان در کشور شیوع دارد و تنها روش برای تشخیص زودرس آن، انجام غربالگری نوزادان در روزهای ۵-۳ تولد است، همچنین این بیماری برای زنان باردار نیز در صورت عدم درمان آن می‌تواند در سلامت جنین و مادر نقش بسزایی داشته باشد.
گشمردی عنوان کرد: مصرف بتادین برای ضدعفونی کردن در زن باردار، می‌تواند بر تیروئید جنین اثر منفی بگذارد و همچنین کمبود ید در غذای مصرفی روزانه می‌تواند باعث مشکلات تیروئید شود.
این کارشناس تصریح کرد: سلامت غده تیروئید در طبیعی بودن ضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد گاه افت تحصیلی در مدارس، نشانه ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی در دانش‌آموز است.
انتهای پیام/ا.س ۳۰۰۰

 

کلمات کلیدی:
تیرویی     عقب.ماندگی.ذهنی     مرکز.بهداشت     شهرستان.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   10 خرداد 1400

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >