دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر:
بیماری‌های زمینه‌ای، افراد را در معرض خطر جدی‌تری نسبت به کرونا قرار می‌دهد

8 تير 1399
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: داده‌های علمی نشان می‌دهد بیماری‌های زمینه‌ای، افراد را در معرض خطر جدی‌تری نسبت به کرونا قرار می‌دهد.

دکتر سعید کشمیری در گفتگو با خبرنگار وبدا در استان بوشهر افزود: همه افراد مبتلا به بیماری کرونا دارای عوامل خطر نبوده و همه افراد در معرض خطر نیز علائم، پیش‌آگهی یا نتیجه یکسان ندارند.
وی با اشاره به اینکه پنج متغیر می‌تواند علائم، پیشرفت و نتیجه بیماری کووید ۱۹ را تحت تاثیر قرار دهد تصریح کرد: مقدار ویروس، ژنتیک افراد، راه عبور عفونت به بدن، قدرت ویروس، وضع ایمنی و سابقه افراد در مواجهه با سایر عفونت‌ها پاسخ به کووید۱۹ را در بدن مشخص می‌کند.
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر بیان داشت: منظور از مقدار ویروس این است که عفونت توسط مقدار کمی از ذرات ویروسی ممکن است باعث یک بیماری بدون علامت و خفیف شده درحالی‌که احتمالا مقدار زیادی ذرات، آسیب بیشتری به سیستم ایمنی وارد کرده و در نتیجه بیماری جدی‌تری به وجود می‌آید.
دکتر کشمیری اظهار داشت: ژنتیک پروتئین‌های سطحی روی سلول‌های میزبان اغلب به‌عنوان پورتال ویروس‌ها عمل کرده و ازآنجاکه آن‌ها برای هر شخص منحصربه‌فرد است ممکن است برای فردی که پروتئین‌های سطحی خاصی ندارد در برابر عفونت‌ها مقاومت کند.
وی افزود: مسیر ورود ویروس از طریق بینی یا دهان از قطرات هوایی ناشی از سرفه یا عطسه، یا از طریق لمس کردن یک سطح آلوده و سپس لمس چهره فرد ممکن است به دلیل متفاوت بودن پاسخ‌های دفاعی در سیستم ایمنی بر پیامدهای بیماری تاثیر بگذارد.
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر تاکید کرد: با گسترش ویروس و تحولات ژنتیکی، تفاوت در بین انواع کرونا ویروس‌ها ایجادشده و می‌توانند آسیب بیشتری به بافت میزبان یا ایمنی بدن افراد وارد کنند.
دکتر کشمیری با بیان اینکه سابقه ابتلا به بیماری‌های عفونی قبلی یک شخص در نحوه واکنش آن‌ها به کرونا ویروس یا هرگونه عفونت جدید موثر است گفت: سیستم ایمنی بدن می‌تواند از یک ویروس آشنا به‌خوبی محافظت کند اما برخورد با دشمن جدید می‌تواند مکانیسم واکنش سریع سیستم را خنثی کرده و به ویروس آسیب برساند.
وی با اشاره به اینکه علایم ابتلا از فرد بدون علامت تا سرفه، خستگی، ماندن در ICU و مرگ احتمالی بسیار متفاوت است تاکید کرد: ازآنجاکه پنج متغیر فوق از فرد آلوده تا فرد آلوده دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه کسی زندگی کرده و چه کسی فوت خواهد کرد.

انتهای پیام/ م.ف1024


روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
بیماری‌های.زمینه‌ای     دکتر.سعید.کشمیری     کرونا        

تاریخ بروز رسانی:   8 تير 1399

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >