معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
داروخانه تنها محل معتبر برای عرضه مواد ضدعفونی‌کننده است

3 ارديبهشت 1399
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با وجود انواع مواد تقلبی ضدعفونی‌کننده در بازار، داروخانه تنها محل معتبر برای عرضه مواد ضدعفونی‌کننده مورد تأیید است.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، دکتر یحیی رضایی اظهار داشت: پیرو افزایش چشمگیر تقاضای عمومی به مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح متأسفانه عده‌ای افراد و یا حتی شرکت‌های تولیدی سودجو و فرصت‌طلب از این فرصت در جهت کسب درآمد و منافع اقتصادی نامشروع و غیرقانونی سوءاستفاده کرده و اقدام به تولید و عرضه مواد ضدعفونی‌کننده و محلول‌های غیرمجاز از ترکیبات بسیار سمی نظیر متانول و یا فرمولاسیون‌های غیراستاندارد و اکثراً خطرناک کرده‌اند.
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های مستند از آزمایشگاه سم‌شناسی معاونت غذا و دارو، نمونه‌هایی مورد آزمون قرارگرفته مقدار متانول برخی از آن‌ها تا میزان ۱۰۰ در صد در یک نمونه گزارش‌شده است، همچنین آنالیز برخی از نمونه‌های ارسالی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های استان نیز همین نتایج را در برداشته‌اند.
دکتر رضایی افزود: مسمومیت با متانول بسته به میزان مواجهه پس از یک مدت بدون علامت، ممکن است مسمومیت‌های خفیف تا مرگ را نیز به دنبال داشته باشد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این حلال سمی می‌تواند به ایجاد تهوع، دل‌درد شدید، اسهال، درد پشت، تنگی نفس، کاهش تعداد نبض، اختلال‌های حرکتی، تأخیر در فکر و عمل، تشنج و کما، نارسایی حاد کلیه، سردی اندام‌ها، تاری دید، احتقان دیسک بینایی، تخریب عصب بینایی بیانجامد و همچنین تولید موضعی فرمالدئید از متانول در شبکیه چشم می‌تواند باعث آدم شبکیه (متورم شدن شبکیه) و نهایتاً به کوری منجر شود.
وی افزود: گزارش‌های فراوانی از مسمومیت با متانول از راه خوراکی و همچنین از طریق استنشاق و جذب پوستی نیز وجود دارد زیرا مقدار کشنده متانول در انسان در حد ۲۴ الی ۶۰ میلی‌لیتر است، مرگ مرتبط با اسیدوز (اسیدی شدن خون) و یا علت اصلی سرکوب مرکز تنفس می‌تواند به سرعت یا ساعتی پس از کما دیده شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: به دلیل عدم کارایی و اثربخشی متانول بر ویروس کرونا می‌تواند موجب شیوع بیشتر بیماری و تلفات در سطح جامعه گردد.
وی بیان کرد: تلفات ناشی از مصرف الکل‌های تقلبی معمولاً بر پایه متانول و بعضاً اتیلن گلیکول (ضد یخ) بوده‌اند که در برخی استان‌ها نیز اتفاق افتاده که بر کسی پوشیده نیست.
دکتر رضایی اضافه کرد: متأسفانه فروش و عرضه مواد ضدعفونی و ژل‌های شستشو تقلبی و فاقد مجوز در برخی از فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و مراکز فروش لوازم بهداشتی در استان بوشهر نیز مشاهده گردیده که غالباً مربوط به تولیدات غیرقانونی خارج از استان و دارای آدرس‌های جعلی و یا فاقد آدرس معتبر تولیدکننده می‌باشند، بنابراین هم‌وطنان عزیز هنگام خرید دقت لازم را داشته باشند.
وی تأکید کرد: با توجه به مراتب فوق و ازآنجایی‌که محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی جزو ملزومات دارویی محسوب می‌شوند، بنابراین اولویت عرضه و فروش اقلام نامبرده قابل‌اطمینان می‌تواند در داروخانه‌ها باشد.
دکتر رضایی خاطرنشان کرد: از شهروندان عزیز تقاضا می‌شود که به هیچ‌وجه از برندهای تقلبی و فاقد مجوز آن هم در مراکزی که قابل‌اطمینان نمی‌باشند این دسته از اقلام را تهیه نکنند تا خدایی ناکرده دچار عوارض جبران‌ناپذیر شوند و سلامتی آن‌ها به خطر بیفتد.

انتهای پیام/ غ. ه - کد ۲۰۷۰

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
مواد.شوینده     معاون.غذا.دارو     دکتر.یحی.رضایی        

تاریخ بروز رسانی:   3 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >