معاون غذا و داروی دانشگاه:
دستورجمع آوری تمامی فرآورده های رانیتیدین ازسطح استان

31 فروردين 1399
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همزمان با صدور اطلاعیه سازمان غذا و داروی کشور در خصوص موضوع وجود ترکیباتی مضر در فرآورده‌های رانیتیدین اقدامات لازم جهت جمع‌آوری آن در سطح استان صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، دکتر یحیی رضایی افزود: طبق بررسی‌های آزمایشگاهی توسط مراجع معتبر بین‌المللی و داخلی، در کل دنیا به یک جمع‌بندی کلی رسیدند و آن جمع‌آوری این فرآورده از سطح عرضه بود .
وی اظهار داشت: با توجه به نتایج آزمایشگاهی مشخص شده است، در طول زمان مصرف این فرآورده سطوح پایینی از ترکیبات مضر نیتروزامین بنام NDMA بوجود می‌آورد که مصرف طولانی مدت آن برای سلامتی مضر است.
معاون غذا و داروی دانشگاه اضافه کرد: طی نامه‌ای رسمی، در خصوص جمع‌آوری رانیتیدین به تمامی داروخانه‌های سطح استان اعم از خصوصی و دولتی و تمامی مراکز درمانی دانشگاهی و غیردانشگاهی همچنین سازمان نظام پزشکی استان به منظور اطلاع رسانی به جامعه پزشکی جهت عدم تجویز داروی نامبرده، اقدام شده است.
دکتر رضایی تأکید کرد: تمامی مراکز عرضه این دارو از زمان دریافت نامه این معاونت ملزم به جمع‌آوری و عدم فروش به بیماران هستند زیرا برای همیشه از چرخه توزیع در بازار دارویی حذف شده‌است و شرکت‌های پخش موظف به برگشت تمامی فرآورده‌ها از همه مراکز توزیع دارو هستند و در صورت مشاهده فروش در داروخانه، این معاونت با داروخانه متخلف طبق قوانین و ضوابط برخورد خواهد کرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه تصریح کرد: داروهای مختلفی وجود دارد که با بلوکه کردن گیرنده H2 و یا مکانیسم‌های دیگر در بدن مانع از ترشح بیش از حد اسید در دستگاه گوارش و جلوگیری از ناراحتی در دستگاه گوارش می‌شود که از جمله آنها می‌توان به فاموتیدین، سایمیتیدین، امی پرازول، اس امپرازول، پنتوپرازول و داروهایی از این قبیل اشاره کرد.
وی افزود : به تمامی مصرف‌کنندگان رانیتیدین توصیه می‌شود در صورت مصرف رانتیدین ضمن قطع دارو حتما با پزشک معالج خود برای استفاده از داروی جایگیزین مشورت کرده و از مصرف خودسرانه داروی جایگزین پرهیز کنند.
دکتر رضایی در پایان تاکید کرد: هم استانی‌های عزیز می‌توانند درصورت مشاهده فروش داروی رانیتیدین توسط داروخانه‌ها از طریق سامانه تلفنی 190 به این معاونت شکایت خود را اعلام کنند.        

انتهای پیام/ غ ه - 2070

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
رانیتیدین     معاون.غذا.دارو     علوم.پزشکی.بوشهر     دکتر.یحیی.رضایی     جمع.آوری.دارو    

تاریخ بروز رسانی:   31 فروردين 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >