بیماری‌های ارثی شایع، حیطه اصلی فعالیت برنامه ژنتیک اجتماعی است

11 آذر 1398
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: بیماری‌های ارثی شایع و مهم در کودکان و بزرگسالان حیطه‌های اصلی فعالیت برنامه ژنتیک اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ سیمین سیاح در کلاس آموزشی ژنتیک اجتماعی افزود: امروزه کنترل بیماری‌های عفونی و بیماری‌هایی که با واکسن پیشگیری می‌شوند باعث کاهش میزان مرگ و میر شیر خواران شده است.
وی افزود: خدمات ژنتیک سلامت، مجموعه خدماتی است که از طریق بکارگیری دانش و فن آوری ژنتیک در کنترل و پیشگیری بیماری‌ها به کار می‌آیند.
سیاح اظهار داشت: بکارگیری دانش ژنتیک در مدیریت بیماری‌ها از سه طریق باعث افزایش اثر بخشی مداخلات مربوط به این بیماری‌ها می‌شود.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر درخصوص شناسایی افراد در معرض خطر قبل از ایجاد تغییرات بیماری‌زا بیان داشت: با توجه به تمرکز بسیاری از افراد مبتلا در خانواده و خویشاوندان فرد، مداخلات ژنتیک می‌تواند با کمترین هزینه، بیشترین افراد در معرض خطر در جامعه را شناسایی و موجب ارتقا سطح پیشگیری از ثانویه به اولیه در این خانواده‌ها شود.
سنین پایین بهترین زمان برای شروع مداخلات ژنتیکی است
سیاح سنین پایین را بهترین زمان برای شروع مداخلات ژنتیکی افراد خانواده دانست و افزود: به دلیل آموزش پذیری بیشتر در سنین پایین، ایجاد تغییر رفتار در کودکان نسبت به بزرگسالان و در نتیجه اصلاح سبک زندگی در این افراد بیشتر است.
وی مسیرهای شناسایی افراد در برنامه ژنتیک اجتماعی را شامل خدمات ژنتیک هنگام ازدواج، ارزیابی ژنتیک در دوران زندگی، غربالگری نوزادی بیمارهای متابولیک ارثی و غربالگری در زمان بارداری که شامل سندرم داون، تریزومی و ناهنجاری زنتیک دانست.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تاکید کرد: پي، كي، يو يك بيماري ارثي است كه از پدر و مادر به فرزند منتقل شده و به علت كمبود نوعي آنزيم در كبد نوزاد بوجود مي‌آيد که تنها و بهترين راه تشخيص بيماري، اندازه گيري خون نوزادان در بدو تولد است. اين آزمايش بايد 3 تا 5 روز بعد از تولد انجام شود.
کلاس آموزشی ژنتیک اجتماعی، تالاسمی و پی کی یو جهت کلیه مراقبین مرد، زن و بهورزان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ ا.س-3000

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
ژنتیک.اجتماعی     سیمین.سیاح     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   11 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >