فعالیت فیزیکی مناسب ضامن سلامت زنان است

14 آبان 1398
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: ورزش و فعالیت بدنی در زنان ضامن سلامت زنان است.

آسیه عباسی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: با توسعه مدرنیته و گسترش روزافزون شهرنشینی، اشتغال زیاد، دوری از طبیعت در کنار کمبود فضاها و امکانات تفريحی و ورزشی میزان فعالیت بدنی در بین جوامع کمتر شده است.
وی بیان کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت توسط مراقبین سلامت، وضعیت سلامت جسمانی زنان در پرونده الکترونیکی بررسی می‌شود و در این مراقبت، فعال و غیرفعال بودن فرد را ازنظر فعالیت جسمانی تعیین و متناسب با هر وضعیت به وی آموزش‌های لازم داده می‌شود.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: منظور از فعال بودن، داشتن فعالیت جسمانی با مدت زمان سی دقیقه، سه روز در هفته و در طی سه ماه است.
وی افزود: منظور از فعالیت جسمانی مطلوب، انجام فعالیت جسمانی هوازی با شدت متوسط حداقل به مدت 150 دقیقه در هفته بوده که در حین انجام فعالیت جسمانی متوسط، ضربان قلب و تعداد تنفس بالا می‌رود و فرد نمی‌تواند بدون نفس گرفتن یک جمله کامل را بیان کند.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: فعالیت جسمانی و ورزش به‌عنوان جزئی از سبک زندگی آموزش داده و برنامه ورزشی متناسب  با وضعیت فرد تجویز می‌شود.
عباسی بیان داشت: آموزش فعالیت جسمانی و ورزش شامل تمرینات هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، شنا کردن، حرکات موزون، تمرینات کششی و انعطاف‌پذیری و تمرینات قدرتی است.
فعالیت بدنی منظم عامل پیشگیری از سکته‌های قلبی است
وی اظهار داشت: فعالیت بدنی منظم و کافی باعث تقويت عضله قلب و ایجاد ضربان‌های قوی‌تر و منظم‌تر شده، بر سلامت قلب و عروق و گشاد کردن رگ‌های بدن تاثیر گذاشته و از بروز سکته‌های قلبی جلوگیری می‌کند.
عباسی افزود: فعالیت بدنی همچنین مانع از سرطاني شدن سلول‌هاي دستگاه گوارش می‌شود.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان بیان کرد: با کاهش وزن، فشار اضافي از روي مفاصل ملتهب برداشته‌شده و روند آرتروز مفاصل و علایم آن‌ها مانند درد هنگام حركت، خشكي صبحگاهي مفاصل و ضعف عضلاني برطرف می‌شود.
وی با اشاره به بعد روانی اثرات فعالیت بدنی در پیشگیری از افسردگی، اضطراب و کاهش استرس اظهار داشت: فعالیت بدنی در زنان باعث افزایش اعتمادبه‌نفس در آنان شده و توان مقابله با چالش‌های زندگی را در آن‌ها بالا می‌برد.
هفته سلامت ملی بانوان ایرانی از10 تا 16 آبان و با شعار "ورزش، شادابی، آرامش" تعیین‌شده که به همین مناسبت و به‌منظور تشویق بانوان شاغل در شبکه بهداشت و درمان گناوه به فعالیت جسمانی مسابقه دارت در شبکه برگزار شد.

انتهای پیام/ ک.آ- 3080

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrIکلمات کلیدی:
سلامت.زنان     آسیه.عباسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   14 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >