برنامه جامعه ایمن باعث پیشگیری از آسیب‌های فیزیکی و محیطی در درازمدت خواهد شد

13 آبان 1398
فرماندار شهرستان بوشهر گفت: برنامه جامعه ایمن برنامه‌ای مستمر است که در درازمدت باعث پیشگیری از آسیب‌های فیزیکی و محیطی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فرماندار شهرستان بوشهر در نشست شورای سلامت شهرستان با اشاره به اهميت اجراي صحيح قانون در ايجاد امنيت عمومي و سلامت جامعه اظهار داشت: کاهش سوانح رانندگي و افزايش ايمني و پايدارسازي آن از وظايف اصلي شوراي ترافيک است که نياز به برنامه‌ريزي دقيق و فرهنگ‌سازي گسترده دارد.
عباس جمشیدی با تأکيد بر تلاش شوراي ترافيک در حل مشکلات ترافيکي و حفظ جان مردم شهرستان بيان کرد: استانداردسازي معابر، تسهيل ترافيک در شهر و ايمن‌سازي معابر عمومي در راستاي حفظ ايمني و امنيت جان عابران پياده و رانندگان از اهداف شوراي ترافيک است ازاين‌رو رضايت عمومي مردم اعم از رانندگان و عابران با اجراي طرح‌هاي کارشناسي شده بايد راهکار اصلي اين شورا باشد.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی گفت: سوانح و حوادث و به‌ویژه حوادث ترافیکی در ایران از اصلی‌ترین عوامل مرگ و ناتوانی در ایران محسوب می‌شوند که  بر اساس آخرین شواهد موجود، بیشترین سال‌های ازدست‌رفته عمر به دلیل حوادث اتفاق می‌افتد و ازآنجایی‌که بیشتر مرگ‌های ناشی از سوانح و حوادث در سنین پایین رخ می‌دهند، بار اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی به جامعه تحمیل می‌کنند.
دکتر راضیه حاجیونی افزود: نظام سلامت، سازمان‌های دولتی، خصوصی، مردم‌نهاد و جامعه مدنی، ذینفعان کلیدی برنامه‌های پیشگیری از سوانح و حوادث محسوب می‌شوند و هماهنگی بین‌بخشی بین ساختارهای فوق نقش مؤثری بر موفقیت این برنامه‌ها ایفا می‌کند و حوادث ترافیکی نهمین علت مرگ در حال حاضر و هفتمین علت مرگ در سال ۲۰۳۰ است.
وی خاطرنشان کرد: جامعه ایمن الگو و مدلی است که با مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی سازمان‌ها برای ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث تلاش می‌کنند که هدف اصلی آن ارتقای ایمنی و پیشگیری از آسیب‌ها، ناتوانی‌ها و مرگ‌های ناشی از حوادث برای همه گروه‌های سنی و جنسیتی، همه محیط‌ها و انواع حوادث با بهره‌گیری از مشارکت مردمی و همکاری بین‌بخشی سازمان‌ها است و اهداف فرعی آن پیشگیری و کاهش وقوع حوادث پیشگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث پیشگیری و کاهش ناتوانی‌های ناشی از حوادث، پیشگیری و کاهش مرگ‌های ناشی از حوادث و تقویت نظام مراقبت اطلاعات حوادث است.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی تأکید نمود : گروه‌های آسیب‌پذیر این برنامه شامل زنان باردار، کودکان، سالمندان، معلولین جسمی و ذهنی، مبتلایان به اختلالات سایکوتیک، آلزایمر، پارکینسون و صرع، کارکنان مشاغل پرخطر (مانند آتش‌نشانی)، شاغلین حرفه رانندگی، افراد بی‌خانمان، کودکان کار، زنان و کودکان در معرض خشونت و سوء رفتار است.
کمیته برنامه جامعه ایمن در فرمانداری  شهرستان با حضور فرماندار شهرستان بوشهر، کارشناسان دانشگاه و مرکز بهداشت شهرستان بوشهر برگزار شد و شرح وظایف ادارات ذیربط مشخص و مقرر شد مکاتبات لازم برای هماهنگی  و اجرای بهتر برنامه‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
نشست     شورای.سلامت     فرماندار     عباس.جمشیدی     دکتر.راضیه.حاجیونی        

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >