کودکان 3 تا 6 ساله در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم تا پایان آذرماه معاینه می‌شوند

8 آبان 1398
مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر گفت: کودکان 3 تا 6 ساله تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت تا پایان آذرماه در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم تحت معاینه قرار می‌گیرند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فرزانه گشمردی افزود: تنبلی چشم یا "آمبلیوپی" نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود فرد را از یک‌چشم بسیار کم‌بینا یا نابینا کرده و در صورت تشخیص به‌موقع نیز به‌راحتی و کاملاً قابل‌درمان است.
وی تصریح کرد: در این بیماری چشم کودک به ظاهر سالم و بی‌عیب و نقص به نظر می‌رسد اما دید کودک حتی اگر عینک داشته باشد کامل نبوده و این کودک به اختلال دید طبیعی دچار شده است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تکامل بینایی در یک‌چشم به‌صورت طبیعی اتفاق افتاده اما در چشم دیگر این تکامل غیرطبیعی است.
مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر گفت: تنبلی چشم معمولا در سنین پایین و زیر ۶ سال اتفاق می‌افتد، والدین در این سنین بهتر است در مواردی که حتی کودک شکایتی هم نداشته باشد برای معاینه به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت، پایگاه سلامت و یا خانه بهداشت مراجعه کنند.
گشمردی اظهار داشت: اگرچه حین این روند کودک ظاهر طبیعی دارد اما امکان دارد به مشکلی دچار شده باشد که اگر به‌سرعت حل نشود در تمامی دوران زندگی بینایی او را تحت تاثیر قرار دهد.
معاینه چشم برای تمامی کودکان ضروری است
وی بیان داشت: معاینه چشم برای تمامی کودکان امری ضروری است تا بتوان به‌وسیله آن افراد مبتلابه این اختلال را شناسایی کرده و ضمن پیشگیری، درمان‌های لازم را نیز انجام داد.
گشمردی تاکید کرد: زمانی که صحبت از تنبلی چشم به میان می‌آید درواقع منظورمان اختلالی است که در آن یک‌چشم قادر نخواهد بود که به‌اندازه چشم سالم قدرت بینایی داشته باشد.
مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر افزود: این امر زمانی اتفاق می‌افتد که مغز گیرنده‌های چشم تنبل را معیوب می‌کند تا از آن‌ها تصویری دریافت نشود چراکه این تصاویر به نظر وضوح کامل را ندارند و درنتیجه تنها چشم سالم است که کار می‌کند.
گشمردی اظهار داشت: ممکن است این اختلال درنتیجه عیوبی مانند عیوب انکساری چشم، آب‌مروارید، آب‌سیاه و … در یک‌چشم پدید آید. خوشبختانه می‌توان گفت که تنبلی چشم اگر در سنین پایین تشخیص داده شود به‌آسانی قابل‌درمان است.
وی افزود: تکامل سیستم بینایی معمولا در سنین بین ۸ تا ۱۰ سالگی صورت می‌گیرد. در این حال باید بدانید که درمان تنبلی چشم پس‌ازاین سن امری بسیار سخت و تا حدودی غیرممکن است.
مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر گفت: شما درواقع قادر خواهید بود که چشم تنبل را تنها در سنین پایین درمان کرده و اگر این سن به بالای ۱۰ سال برسد دیگر هیچ درمانی نخواهد داشت و چشم تنبل به‌تدریج بینایی خود را از دست می‌دهد.
وی افزود: اغلب والدین تصور می‌کنند که تنبلی چشم تنها با عینک قابل‌حل است اما عینک به‌تنهایی نمی‌تواند آمبلیوپی را درمان کند. چشمی که توانایی دیدن ندارد گیرنده‌های مغزی کم‌تری را فعال می‌کند و برای دیدن دوباره لازم است که این گیرنده‌های مغزی دوباره به کار گرفته شوند. این امر شاید تنها از طریق بستن چشم و به‌اصطلاح از بین بردن تنبلی چشم با نرمش‌های چشمی قابل‌حل است.
تنبلی چشم اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود قابل‌درمان است
گشمردی عنوان داشت: نکته مثبت در مورد این اختلال این است که اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود به‌آسانی قابل‌درمان خواهد بود. درمان معمولا با بستن چشم سالم انجام می‌شود که در این حالت مغز را وادار می‌کند که چشم تنبل را برای دیدن به کار بگیرد.
وی اضافه داشت: این درمان اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما ممکن است که هفته‌ها یا حتی ماه‌ها زمان ببرد تا موثر واقع شود. چشم سالم باید به‌تناوب باز شود تا توانایی دیدن خود را از دست ندهد. ممکن است که تنبلی ناشی از عیوب انکساری باشد که در این حالت پزشک برای کودک شما عینک و یا لنز تجویز می‌کند تا به‌وسیله آن بتوان چشم معیوب را درمان کرد.
گشمردی خاطرنشان کرد: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم از تاریخ۱ آبان لغایت ۳۰آذرماه در سراسر کشور اجرا می‌شود که در این برنامه والدین کودکان ۳ تا ۶ ساله با مراجعه به نزدیک‌ترین خانه بهداشت، پایگاه و مرکز خدمات جامع سلامت می‌توانند از سلامت چشم فرزندان خود مطلع شوند.

انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰


اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید
https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
تنبلی.چشم     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   8 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >