بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه‌ها بصورت مستمر نظارت می‌کنند

26 تير 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بازرسین بهداشت محیط هر 15 روز یکبار بر وضعیت بهداشتی شناگاه‌های رسمی نقاط ساحلی بوشهر نظارت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ مهندس حسن فخرایی افزود: کیفیت آب محل شنا یکی از موضوعات مهم بهداشتی است  که باید دارای ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مناسب بوده و در طول استفاده از آب، این ویژگی‌ها در حد مطلوب حفظ شود.
وی افزود: در صورت آلودگی شیمیایی و میکروبی آب محل شنا با توجه به تماس مستقیم بدن انسان با آب، همچنین امکان ورود آب به دهان، بینی، گوش و چشم احتمال انتقال بیماری زیاد است.
فخرایی  ادامه داد: سایر تسهیلات موجود در محل شناگاه مانند مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، دوش و سرویس‌های بهداشتی، دفع فاضلاب و پسماند نیز در صورت غیر بهداشتی بودن می‌تواند سلامت شناگران و بهداشت عمومی را به خطر اندازد.
وی افزود: بازرسین بهداشت محیط به طور مستمر وضعیت بهداشتی شناگاه‌های رسمی و کلیه نقاط ساحلی که شناگران شنا می‌کنند را از قبیل کیفیت آب دریا (قسمت شناگاه‌ها)، کیفیت آب آشامیدنی، سیستم جمع‌آوری و دفع فاضلاب، مراکز تولید و عرضه مواد غذایی، جمع آوری و دفع فاضلاب و پسماند، سرویس‌های بهداشتی و دوش‌ها را پایش و کنترل کرده و در صورت وجود هر گونه نقص مراتب را به مراجع ذیصلاح اعلام می‌کنند.
رییس مرکز بهداشت بیان داشت: با توجه به شناگاه‌های موجود در سطح شهرستان ، 6 تیم بازرسی از ابتدای سال تاکنون طی پایش‌های به عمل آمده، 72 نمونه باکتریولوژی را مورد آزمون قرار داده و نواقص و مشکلات موجود علاوه بر مکاتبه ماهیانه با مراجع ذیصلاح در کمیته ساماندهی سواحل و کمیته بیماری‌های منتقله از آب و غذا مطرح شد.
وی افزود: در جهت ارتقای وضعیت بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی شناگاه‌های طبیعی، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموش پزشکی تدوین و ابلاغ شده است که پرچم‌گذاری سواحل جهت اعلام وضعیت شناگاه‌ها اجرا خواهد شد.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: براساس دستورالعمل‌های ابلاغی، بررسی‌های میدانی (بازرسی بهداشتی و زیست محیطی) و نمونه‌برداری از آب‌های مناطق محدوده طرح‌های سالم سازی دریا انجام می‌شود و شناگاه‌هایی که رعایت موازین بهداشتی و زیست محیطی را انجام دهند، پرچم آبی و مراکزی که نیاز به اصلاحات دارند، پرچم زرد دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: شناگاه‌هایی که دارای ایرادات اساسی بوده و سلامت شناگران را مورد تهدید جدی قرار می‌دهند فاقد پرچم بوده و لازم است از فعالیت آ‌ن‌ها جلوگیری شود.
فخرایی در پایان گفت شناگران می‌توانند مشکلات بهداشتی موجود در شناگاه‌ها را به سامانه شکایات مردمی 190 اعلام نمایند.انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
شناگاه     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   26 تير 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >