مرحله دوم طرح وارنیش فلوراید در مدارس ابتدایی شهرستان بوشهر آغاز شد

21 فروردين 1398
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر از آغاز مرحله دوم طرح کشوری وارنیش فلوراید سال تحصیلی ۹۸-۹۷ برای دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی در تمامی مدارس مقطع ابتدایی این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی اعلام داشت: هر کودک ۶ ساله ایرانی به‌طور متوسط با ۵  دندان پوسیده  وارد مدرسه می‌شود بنابراین یکی از اقدامات اساسی برای تأمین سلامت افراد توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان است که با روش‌های پیشگیری ساده و کم‌هزینه  می‌توان از دوران کودکی تا سالمندی، دندان‌های سالمی داشت.
این مقام مسئول توجه به سلامت دهان و دندان دانش آموزان را نوعی سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده دانست و تصریح کرد: برای کنترل بیماری‌های دهان و دندان انجام یکسری اقدامات ازجمله آموزش و اطلاع‌رسانی و انجام برنامه‌هایی همچون وارنیش فلوراید می‌تواند تا حدودی از پوسیدگی دندان‌های کودکان پیشگیری نماید.
وی بیان داشت: وارنیش فلوراید ماده‌ای نیمه مایع، چسبنده و حاوی فلوراید است که در تماس با سطح دندان به تدریج فلوراید آزاد می‌کند، این ماده از سایر محصولات فلوراید موضعی غلیظ‌تر است، وارنیش فلوراید، پوسیدگی دندان‌ها را از ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش می‌دهد، بیش از ۳۰ سال است که این ماده در جهان به عنوان یک ماده مؤثر جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر افزود: طرح وارنیش فلوراید دهان و دندان دانش آموزان با همکاری آموزش و پرورش و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سطح کشوری برای پوشش دانش آموزان مقطع ابتدایی به اجرا گذاشته‌شده است.
مهندس حسن فخرایی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود ۳۲۵۰۰ دانش‌آموز مقطع ابتدایی و ۷۵۰۰ کودک ۳ تا ۶ سال نیز با مراجعه به خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت سطح شهرستان از خدمات طرح بهره‌مند شوند.
وی در خصوص جزئیات این طرح اظهار داشت: این طرح از سال تحصیلی 95-94 در سطح شهرستان اجرا و طی دو نوبت در فاصله زمانی ۶ ماهه برای دانش آموزان مقطع ابتدایی در حال اجراست.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بابیان اینکه وارنیش فلوراید در مناطق شهری و روستایی به صورت رایگان انجام می‌شود افزود: معاینه و ارجاع به مراکز دندان‌پزشکی برای ارائه خدمات دندان‌پزشکی نیز در این زمینه صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
وارنیش.فلوراید     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 فروردين 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >