رییس اداره مشاوره و راهنمایی معاونت فرهنگی و دانشجویی:
روزه‌داری بر سلامت جسمی و روانی انسان تأثیر دارد

13 خرداد 1397
رییس اداره مشاوره و راهنمایی معاونت فرهنگی و دانشجویی گفت: برخی مطالعات تأثیرات مثبت روزه‌داری را در بهبود وضعیت روانی افراد مطرح کرده‌اند.

 شهره شادمان فر در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا بوشهر درزمینه تأثیرات روزه بر سلامت جسمی افزود: تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و این تأثیرات شامل کنترل وزن، سوختن چربی‌ها، کاهش فشارخون و کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی است که پژوهش‌های انجام‌شده درزمینه مسایل و مشکلات روانی بیانگر تأثیر روزه بر سلامت روان نیز می‌باشد.
وی اظهار داشت: اختلالات روانی عامل 15 درصد ناتوانی‌ها و مرگ‌های زودرس در کشورهای رو به رشد هستند و درمیان اختلالات روانی، اختلالات خلقی و اضطرابی در صدر قرار دارند.
شادمان فر افزود: پژوهش‌ها نشان داده است که در پایان ماه رمضان مقیاس‌های افسردگی، اضطراب و افت عملکرد اجتماعی پس از روزه‌داری کاهش‌یافته‌اند و میزان اقدام به خودکشی نیز در برخی بررسی‌ها پس از ماه رمضان نیز کاهش نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که همه می‌دانیم روزه نه‌فقط پرهیز از خوردن و آشامیدن بلکه پرهیز از غیبت، تهمت، دروغ‌گویی و بسیاری از بیماری‌های اخلاقی را نیز شامل می‌شود بنابراین فرد تشویق می‌شود که در این ماه، ازلحاظ روانی نیز تشنگی و گرسنگی را تجربه کند و همین موضوع باعث افزایش احساس تسلط فرد بر خود شده و درنتیجه خویشتن‌داری او افزایش می یابد؛ از طرف دیگر رعایت آموزه‌های مذهبی در زمینه ارتباطات بین فردی و بخشش و اطعام نیازمندان ممکن است باعث افزایش کارآیی فرد شود که به‌طور مستقیم با بهبود عزت‌نفس رابطه دارد.
منبع:www.sid.ir
انتهای پیام/ س. ر 2050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
معاونت.دانشجویی.فرهنگی     شهره.شادمان‌فر     ماه.رمضان        

تاریخ بروز رسانی:   13 خرداد 1397

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >