نگاه طبیعی به چهارشنبه‌سوری رفتارهای مخاطره‌آمیز را کم می‌کند

23 اسفند 1396
کارشناس مسئول واحد بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان این شهرستان گفت: به نظر می‌رسد بخشی زیادی از کشمکش، هیاهو و خشونت برخی از جوانان در چهارشنبه‌سوری نتیجه نگاه و رفتارهای دوگانه و متناقض نسبت به این موضوع می‌باشد که نگاه طبیعی به چهارشنبه‌سوری رفتارهای مخاطره‌آمیز را کم می‌کند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، خاتون باباحسنی عنوان داشت: هرگونه نگاه انکارگرایانه یا دست‌کم گرفتن آیین، اعیاد و نشانگان فرهنگی هر جمعی ازجمله چهارشنبه‌سوری می‌تواند آنها را به شکلی آسیب آفرین تر از شکل طبیعی و اولیه ظاهر کند.
این کارشناس روان ادامه داد: به چهارشنبه‌سوری می‌توان به‌عنوان یک کهن‌الگوی جمعی نگاه کرد که به یک جمع به ارث رسیده است، هر کهن‌الگویی ساختاری نهفته‌ای در خود دارد که بیانگر محتویات و فرایندهای پویای ناخودآگاه جمعی آن قوم است که اشتراکاتی را یدک می‌کشد.
وی افزود: یک کهن‌الگو را می‌توان همچون یک ذخیره جمعی، یا یک اثر ارثی تصور کرد که از طریق تراکم تجربیات روانی بی‌شماری که همواره تکرار شده‌اند تکوین یافته است، بدین سبب از نیروی بالایی برای فعال شدن برخوردار است.
کارشناس روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: هرگاه نیروهای کهن‌الگو در مقیاس گسترده فعال شوند، می‌توان هم انتظار نتایج خطرناک و هم سودمندی را داشت، اما اینکه چقدر سودمند و چقدر خطرناک، بستگی دارد به موضعی که در قبال آن گرفته می‌شود.
باباحسنی اظهار داشت: اگر آیین و علاقه جمعی جامعه به‌وسیله دست‌اندرکاران و ذی‌نفوذان پذیرفته‌نشده و به شیوه‌های مختلف مورد انکار واقع شود نه‌تنها محتویات مثبت آن فرصت بروز نمی‌یابند و به‌طور ناخودآگاه سرکوب می‌شوند بلکه انرژی آنها به جنبه‌های منفی موضوع منتقل‌شده و پس از مدتی آشفتگی‌های جدی و غیرقابل‌کنترل در رفتار اجتماعی مردم و بر سلامت اجتماعی آنها خواهد داشت.
 وی گفت: این‌چنین هست که کارکرد چهارشنبه‌سوری که بر اساس باورهای فرهنگی پیشینیان باید دور ریختن کینه‌ها و دشمنی‌ها، ایجاد آشتی و همدلی میان اقشار مختلف و تجدید روابط با خویشاوندان و حتی عاملی برای حفظ وحدت و یکپارچگی ملی و دینی ما باشد تبدیل به بحث و رفتارهای خشن و خطرآفرین و تند و افراطی می‌شود.
این کارشناس روان تأکید کرد: ازآنجاکه شادی و نشاط مقوله‌ای جمعی و در نتیجه ارتباط با دیگران شکل می‌گیرد و باید در فعالیت‌های اجتماعی به دنبال آن گشت؛ اگر به فکر سلامت اجتماعی باشیم توجه خاص به جشن چهارشنبه‌سوری به شیوه پیشینیان و گذشتگان نه با آتش‌افروزی و خشونت و افراط می‌تواند تأثیر زیادی بر همدلی، حفظ وحدت جامعه اسلامی و فرصتی برای تولید نشاط اجتماعی داشته باشد.

 
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
چهارشنبه.سوری     خاتون.باباحسنی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   23 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >