کبريت و مواد آتش‌زا را در مراسم چهارشنبه‌سوری از دسترس کودکان دور نگه‌داریم

21 اسفند 1396
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: کبريت و مواد آتش‌زا را در مراسم چهارشنبه‌سوری از دسترس کودکان دور نگه‌داریم.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی افزود: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش‌بازی دچار آسیب شده اندکه جراحت دست‌وپا بیشترین میزان آسیب‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بابیان اینکه هرسال مصادف با چهارشنبه آخر سال شاهد بعضی از اتفاقات در جامعه هستیم که گاها منجر به نقص عضو یا مرگ افراد می‌شود اعلام داشت: استفاده از مواد آتش‌بازی هرگز ايمن نيست و حتي درصورتی‌که کاملاً مراقبت صورت گيرد.
وی تصریح کرد: حوادث نه‌تنها ممکن است براي کساني که از مواد آتش‌بازی استفاده می‌کنند به وجود آيد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست می‌کنند نيز حوادث درکمین آن‌هاست.
فرزانه گشمردی اضافه کرد: از آسیب‌های شایع در مراسم چهارشنبه‌سوری می‌توان آسیب دست‌وپا را نام برد و همچنین شدیدترین آسیب‌ها نیز مربوط به‌صورت و چشم است که درمان آسیب‌های چشمی بسیار طولانی می‌باشد و ممکن است حتی تا ماه‌ها و سال‌های بعد ادامه یابد و منجر به تخلیه چشم و یا نابینایی گردد.
وی افزود: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش‌بازی دچار آسیب شده‌اند که جراحت دست‌وپا بیشترین میزان آسیب‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.
این کارشناس تأکید کرد: با رعايت نکات ايمني هم از شادي جشن ديرينه چهارشنبه‌سوری می‌توان لذت برد و هم از خطرات احتمالي آن اجتناب کرد.
گشمردی خاطرنشان کرد: می‌بایستی در این روز از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال این‌ها چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر، کوچه و خيابان خودداري کرده، کبريت و مواد آتش‌زا را از دسترس کودکان دور نگه‌داریم و از برپايي آتش در معابر باريك و در نزديكي پست‌هاي برق يا ايستگاه‌هاي تقليل فشار گاز و پاركينگ‌هاي عمومي پرهيز نمايیم.
وی اظهار کرد: از پارک اتومبيل در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداري کنيم چراکه آتش‌بازی در نزديکي وسايل نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند در صورت کمترين نشت و حتي در شرايط عادي اين وسايل را مبدل به بمبي می‌گرداند که چاشني انفجار آن کشيده شده است.

این کارشناس اضافه داشت: حتی‌الامکان درب محل‌هایی مثل انبار، زيرزمين، بالکن، پشت‌بام و ... را که ممکن است فرزندتان ترقه‌ها، مواد محترقه و منفجره را در اين محل‌ها نگه‌داری نمايد قفل کرده و از رفت‌وآمد فرزندان خود به اين مکان‌ها ممانعت کنید و اين محل‌ها را روزانه موردبررسی و تفحص قرار دهيم.
وی خواستار اجتناب از مراسم آتش‌بازی در این روز شد و افزود: اگر فردی در صورت از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و برای چاشنی از الکل بر روي آتش جدا خودداري کنيم.
 کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر اضافه داشت: از قرار دادن ظروف تحت‌فشار ازجمله کپسول، اسپري، حشره‌کش‌ها و ... بر روي آتش جداً خودداري کنيم، از پرتاب فشفشه و موشک بر روي شاخه درخت‌ها، پشت‌بام و بالکن منازل خودداري کنيم، هیچ‌گاه مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنیم زیرا در صورت انفجار ذرات آن به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
فرزانه گشمردی وجود يک کپسول خاموش‌کننده آتش‌نشانی پودري در نزديک محوطه آتش را ضروري دانست و تأکید داشت: در صورت بروز هرگونه حريق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردي سریعاً افراد مسن و کودکان و ديگر افراد را از محل حريق به‌جای امن انتقال دهیم.
وی خواستار حفظ خونسردی افراد در حوادث شد و اضافه کرد: در صورت بروز هرگونه حريق و يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با تلفن 125 با ستاد فرماندهي سازمان آتش‌نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيم و در صورت آسیب دیدن فرد یا افراد با 115 تماس گرفته شود.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
چهارشنبه.سوری     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >