هفته آموزش و اطلاع‌رسانی اچ آی وی

12 آذر 1396
امروزه مهم‌ترین استراتژي كنترل اپيدمي اچ آی وي، مراقبت و درمان مبتلايان به بيماري است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، معاون بهداشتی این دانشگاه به مناسبت روز جهانی ایدز گفت: مهم‌ترین استراتژي كنترل اپيدمي اچ آی وي، مراقبت و درمان مبتلايان به بيماري است.
وی ادامه داد:‌ درصورتی‌که افراد مبتلابه اچ آی وي تحت درمان استاندارد قرار گيرند، با كاهش تعداد ويروس در خون و ترشحاتشان ) كاهش بار ويروسي(ضمن آنکه با كاهش چشمگير عوارض بيماري می‌توانند زندگي سالم‌تري داشته باشند؛ احتمال انتقال بيماري به سايرين نيز به حداقل ممکن می‌رسد؛ به همین خاطر در حال حاضر "درمان" يکي از مؤثرترین روش‌هاي "پيشگيری" نيز شناخته‌شده است.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر بابیان اینکه در استان بوشهر اولین مورد ایدز در سال 1372 شناسایی شد گفت: بر اساس آمارهای گزارش‌شده تا تاریخ 1/9/1396 مجموعاً 512 نفر آلوده به اچ آی وی در استان شناسایی‌شده‌اند که 5/86 درصد آنان را مردان و 5/13 درصد را زنان تشکیل می‌دهند؛ تاکنون 161 نفر وارد فاز پیشرفته‌ی بیماری شده‌اند و متأسفانه تعداد 161 نفرنیز فوت کرده‌اند.
این مقام مسئول بهداشتی هشدار داد:‌ با توجه به افزايش سهم گروه‌های نوجوان و جوانان زير 24 سال در ابتلا به این بیماری و همچنین احتمال رفتارهاي جنسي حفاظت نشده، از یکسو و نیز ایجاد چالش‌های بهداشت عمومی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه از سوی دیگر، تضعیف نیروی کار و توسعه جامعه را در سالیان آینده به دنبال خواهد داشت.
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان کنترل اپیدمی اين بیماري تا سال 2030 را یکی از اهداف توسعه پایدار دانست و افزود: ‌علي‌رغم تمامي اقدامات انجام‌شده هنوز چالش‌های مهمي در پاسخ به اپيدمي HIV در كشور وجود دارد؛ به‌طوری‌که هنوز فاصله زيادي بين موارد شناسایی‌شده و موارد تخميني HIV شناسايي نشده در كشور موجود است.
تغییرات الگوی انتقال بیماری
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: در طی سال‌های اخیر الگوی انتقال بیماری و درصد ابتلای زنان و مردان دچار تغییرات زیادی شده است به‌گونه‌ای که مهم‌ترین راه انتقال که در ابتدا از طریق انتقال خون و فرآورده‌های خونی آلوده بود به‌تدریج به سمت اعتیاد تزریقی سوق پیدا کرد و در چند سال اخير نشانه‌هايي حاكي از افزايش نقش انتقال جنسي اچ آی وي در ايران دیده‌شده به‌گونه‌ای كه سهم موارد شناسایی‌شده‌ی ابتلا از راه انتقال جنسي، به‌طور مداوم افزایش‌یافته است.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در راستای اهداف چهارمین برنامه استراتژیک کشوری اقداماتی مانند آموزش عمومی، کنترل بیماری‌های مقاربتی، مراقبت و درمان اچ آی وی، برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک و راه‌اندازی مراکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری در استان بوشهر انجام‌گرفته است.
دکتر خواجه‌ئیان اظهار کرد: با راه‌اندازی مراکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری در بوشهر، دشتستان، کنگان و عسلویه خدمات آموزشي، مشاوره، آزمايش اچ آی وی، پيشگيري، مراقبت و درمان مبتلايان به اچ آی وی و ايدز و خانواده‌های آن‌ها انجام می‌شود.
وی عنوان کرد: کلیه‌ی خدمات این مراکز به‌صورت رایگان و محرمانه می‌باشد.
شعار روز جهانی امسال، سلامتی حقی برای همه بااطلاع رسانی، پيشگيري، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان به اچ‌آ‌ی‌وی می‌باشد.

انتهای پیام/ م.ب 2020


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.ایدز     معاونت.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   12 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >