دوره آموزشي پيشگيري از اعتياد به مصرف مواد و الكل ویژه دانشجويان جديدالورود برگزار شد

5 آذر 1396
دوره آموزشي پيشگيري از اعتياد به مصرف مواد و الكل ویژه دانشجويان جديدالورود در پردیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.

به گزارش مفدا بوشهر هدف از برگزاري اين دوره آگاه‌سازی و آشنايي دانشجويان جديدالورود در زمینه مصرف مواد و الكل به‌منظور پيشگيري از آسیب‌های رواني، اجتماعي و جسماني عنوان‌شده است.
 مدرس این کارگاه در کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد ویژه دانشجویان گفت: یکی از گروه‌های در معرض خطر ابتلا به معضل اعتیاد جوانان می‌باشند و از بین این جوانان ممکن است جوانان دانشجو در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.
فاطمه اکبری زاده دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی و MPH مدیریت پیشگیری از اعتیاد افزود: دوری از خانواده، مشکلات روحی و روانی، اعتمادبه‌نفس پایین و خانواده آشفته از عوامل خطری است که ممکن است جوانان را به سمت‌وسوی مصرف مواد اعتیادآور هدایت کند.
وی بیان داشت: سیگار، حشیش، ماری‌جوانا و الکل جزو شایع‌ترین موادی هستند که قشر جوان تمایل به استفاده از آن‌ها دارند و با توجه به اینکه هرکدام از این مواد در ابتدای مصرف، سرخوشی‌هایی برای فرد مصرف‌کننده به دنبال می‌آورد، فرد تشویق می‌شود که مصرف خود را ادامه دهد اما به‌مرورزمان مغز این افراد واکنش‌های منفی ازجمله کاهش حافظه، پرت شدن حواس، نداشتن تمرکز و اشتهای زیاد را نشان می‌دهد و بعد از مدتی افت عملکرد شغلی، تحصیلی و خانوادگی برای آن‌ها به دنبال دارد.
اکبری زاده تأکید کرد: پیشگیری از اعتیاد یک ضرورت است و هرچه میزان جمعیت جوان یک کشور بیشتر باشد ضرورت پیشگیری از اعتیاد افزایش پیدا می‌کند بنابراین لازم است همه افراد نکاتی را مدنظر قرار دهند.
اکبری زاده یادآور شد: همه افراد باید در مقابل مواد مخدر از خود محافظت کنند زیرا هیچ فردی در مقابل اعتیاد در امان نیست و برای پیشگیری، باید اطلاعات خود را در رابطه با مواد افزایش دهند.
وی افزود: علاوه بر این، لازم است عوامل خطر و محافظت‌کننده از اعتیاد را بدانیم و منظور از عوامل خطر شرایطی است که احتمال خطر مصرف یا سوءمصرف را افزایش می‌دهد و منظور از عوامل محافظت‌کننده شرایطی است که احتمال خطر مصرف یا سو مصرف را کاهش می‌دهد.
اکبری زاده خاطرنشان کرد: با افزایش عوامل محافظت‌کننده و کاهش عوامل خطر می‌توان خود و اطرافیان را در مقابل اعتیاد ایمن کرد و علاوه بر آگاهی از افزایش عوامل محافظت‌کننده و کاهش عوامل خطر نیاز به تمرین و مهارت نیز ضروری است.
اين جلسه آموزشي توسط اداره مشاوره معاونت فرهنگی دانشجويي با همكاري معاونت بهداشتي دانشگاه برگزار شد.
انتهای پیام/ س. ر 2050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دانشجویان.جدیدالورود     فاطمه.اکبری‌زاده     معاونت.دانشجویی‌فرهنگی    

تاریخ بروز رسانی:   5 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >