چگونه در ماه رمضان دهانی خوش‌بو و دندان‌هایی سالم داشته باشیم

31 خرداد 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: با مرطوب نگاه‌داشتن دهان در ماه رمضان می‌توان از خشکی و مشکلات دندان‌ها پیشگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه مهندس علیرضا یوسفی عنوان داشت: در ماه رمضان بیماران جدیدی به مطب دندان‌پزشکی می‌آیند، این بیماران معمولاً کسانی هستند که با مشکلات جدیدی مانند بوی بد دهان، خشکی و سوزش دهان و مشکلاتی از این دست روبرو هستند.
وی افزود: بعضی از افراد از خشکی و سوزش دهان طی روزه‌داری گله می‌کنند این حالت کاملاً طبیعی است چون در طول روز هیچ‌گونه مایعاتی مصرف نمی‌شود.
مهندس علیرضا یوسفی ادامه داد: بزاق نقش مرطوب کردن دهان را بر عهده دارد و با توجه به اینکه میزان ترشح بزاق به دلایل متفاوت کاهش می‌یابد، فرد بیشتر با این مشکل در روزه‌داری روبرو می‌شود و افراد دیابتی بیشتر به این موضوع مبتلا هستند.
 معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان گناوه تصریح کرد: خشکی دهان می‌تواند باعث احساس سوزش در محیط دهان و سخت شدن بلعیدن شود.
مهندس یوسفی افزود: بزاق نقش مهمی را دردهان ایفا می‌کند ازجمله شستن باقیمانده مواد غذایی از دهان و خنثی کردن اسید تولیدشده به‌وسیله باکتری‌ها از مهم‌ترین نقش بزاق دردهان هستند.
مسئول مرکز خدمات جامع سلامت دهان و دندان شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز گفت: خشکی دهان باعث می‌شود فرد به‌سادگی در معرض پوسیدگی دندانی قرار بگیرد.
پریسا لیراوی افزود: برای رفع این مشکل سعی کنید در طول روز چندین بار دهانتان را با آب بشویید و یا با مشورت دندان‌پزشکتان از قرص‌هایی که ترشح بزاق را افزایش می‌دهند استفاده کنید.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی‌های جدید دندانی در این ماه بهتر است بعد از سحری و افطار مسواک زده و نخ دندان بکشید و در فواصل بین این دو وعده نیز از مایعات فراوان و میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید.
این مقام مسئول تأکید کرد: استفاده از دهان‌شویه می‌تواند به بهبود بوی بد دهان و کم کردن، باکتری‌های دهان که باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند کمک کند و نیز هنگام مسواک زدن علاوه بر مسواک زدن کلیه سطوح دندانی حتماً مسواک را باید روی زبان نیز کشید تا باقیمانده مواد غذایی از روی زبان کاملاً پاک شود.
 
انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ماه.رمضان96     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه     معاون.بهداشتی     مهندس.یوسفی     دندان    
   

تاریخ بروز رسانی:   31 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >