متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:
بی‌خوابی احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهد

17 خرداد 1396
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بی‌خوابی احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهد که از آن جمله می‌توان بیماری‌های قلبی، دیابت و فشارخون را نام برد.

دکتر اعظم مرادی افزود: یک هفته بی‌خوابی می‌تواند باعث تغییر در هفتصد ژن در بدن شود که این ژن‌ها در کنترل التهاب، عفونت و سیستم ایمنی بدن نقش بسیار زیادی دارند.
وی تصریح کرد: بی‌خوابی همچنین اثرات زیادی را بر روی مغز دارد که از آن جمله می‌توان به پیری زودرس، اختلال در تمرکز، کاهش توانایی واکنش به محرک‌ها، افزایش اضطراب و افسردگی اشاره کرد.
بی‌خوابی احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد
دکتر مرادی ضمن اشاره به اینکه بی‌خوابی می‌تواند باعث افزایش وزن شود تصریح کرد: عدم خواب کافی در بعضی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان پستان تأثیرگذار است به‌گونه‌ای که هم احتمال وقوع آن را افزایش داده و هم موجب رشد تومور و عود بیماری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: خواب روزانه به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگزین خواب در شب باشد زیرا مغز استراحتی که در شب دارد را در طی روز نخواهد داشت و با خواب روزانه مغز نمی‌تواند قوای خود را بازیابد.
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تأثیر کم‌خوابی بیشتر در افراد مسن و بالای شصت سال دیده‌شده اما بر روی افراد زیر شصت سال نیز این علائم با شدت کمتر وجود دارد.
دکتر مرادی یادآور شد: بی‌خوابی می‌تواند در متابولیسم استخوان اثر گذاشته و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.
وی تصریح کرد: بی‌خوابی در افراد زیر بیست سال و مخصوصاً کودکان می‌تواند باعث اختلال رشد، افت تحصیلی، کاهش میزان تمرکز، اختلالات اضطرابی و افسردگی شود.
دکتر مرادی تأکید کرد: افراد زیر شصت سال نیاز است به مدت 7 تا 8 ساعت در طول شبانه‌روز بخوابند که حداقل خواب شبانه باید شش ساعت و بهترین زمان آن بین ساعت 12 شب تا 6 صبح است.


انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ماه.رمضان96     بی‌خوابی     کم‌خوابی     دکتر.مرادی    

تاریخ بروز رسانی:   17 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

نظرات ارسالی
درود وسلام به خانم دکتر مرادی متخصص ونخبه جوان هم استانی عزیز خدا قوت و سپاس ویژه شماست.
محمدرضا حاجیانی

لینک به این صفحه
< >