رییس دفتر تحقیق معاونت غذا و داروی بوشهر تأکید کرد؛
ضرورت توجه به توصیه‌های دارویی و غذایی در ماه مبارک رمضان

6 خرداد 1396
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بر ضرورت توجه به توصیه‌های دارویی و غذایی در ماه مبارک رمضان تأکید کرد.

دکتر سهیل افرازی اظهار داشت: مصرف دارو در ایام ماه مبارک رمضان باید طبق نظر پزشک و داروساز و با رعایت دقیق توصیه‌های پزشکی صورت پذیرد.
وی افزود: در زمان روزه‌داری هیچ‌گاه وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنید. چه‌بسا این عمل شما سبب اختلال در روند درمان می‌شود.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: مصرف بسیاری از داروها را می‌توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.
وی اضافه کرد: روزه‌داران چنانچه مبتلابه بیماری مزمن مانند فشارخون، چربی خون، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری کلیوی هستند، در این خصوص که آیا روزه‌داری برای آن‌ها بدون اشکال است یا خیر و همچنین در صورت بی‌خطری، در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان، با پزشک مشورت کنند.
دکتر افرازی تصریح کرد: اثربخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به‌موقع آن‌ها در زمان معین دارد و در ایام روزه‌داری خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنید چراکه قطع ناگهانی برخی از داروها به‌واسطه روزه‌داری بسیار خطرناک است.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده آن‌ها در ماه مبارک رمضان، حتماً با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.
وی در مورد شرایط بیماران دیابتی اعلام کرد: بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید ازنظر سطح قند خون، فشارخون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی‌های کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش شوند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک تعیین شود.
دکتر افرازی تأکید کرد: هم بیماران و هم‌خانواده فرد مبتلابه دیابت باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدیدکننده بیمار در ایام روزه‌داری مورد مشاوره قرار گیرند.
وی افزود: همچنین در مورد علایم افزایش و کاهش قند خون، اندازه‌گیری قند خون، تنظیم وعده‌های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک باید آموزش لازم را دریافت کنند و علاوه بر این، روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل باید به همراه بیمار آموزش داده شود.

انتهای پیام/ ا.ش 2070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ماه.رمضان     معاونت.غذا.دارو     توصیه.دارویی     دکتر.افرازی        

تاریخ بروز رسانی:   6 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >