كمردرد بزرگ‌ترین آسیب خانه‌تکانی

23 اسفند 1395
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: جابه‌جا و بلند كردن اجسام سنگین بدون رعایت اصول صحیح، مهم‌ترین عامل ایجادكننده کمردرد در ایام خانه‌تکانی آخر سال هست.

عادله زندوی افزود: برپایی آیین زیبا و دیرینه نوروز در بین خانواده‌های ایرانی آدابی دارد كه از آن جمله می‌توان به مراسم خانه‌تکانی در روزهای پایانی سال اشاره كرد.
وی اضافه کرد: خانه‌تکانی یكی از سنت‌های زیبای ما ایرانیان است كه اگر با رعایت نكات ایمنی همراه نباشد، ممكن است تبدیل به مشكلات زیادی مانند كتف درد، گردن درد، كمردرد، مسمومیت، سوزش و خارش پوست دست شود.
زندوی اظهار داشت: جابه‌جا و بلند كردن اجسام سنگین بدون رعایت اصول صحیح، مهم‌ترین عامل ایجادكننده كمردرد است که برای پیش‌گیری از ابتلا به كمردرد بهتر است هنگام برداشتن اجسام از روی زمین یا جابه‌جا كردن آن‌ها، پشت خود را صاف نگاه‌داریم، زانوها را خم و برای تحمل وزن جسم به عضلات پای خود تكیه كنیم این كار باعث می‌شود فشار ناشی از بار سنگین به‌جای كمر به مفصل ران منتقل شود.
این کارشناس بهداشت حرفه‌ای عنوان داشت: اشیای سنگین را نباید به‌سرعت و با یك حركت سریع و ناگهانی از روی زمین برداشت و هرگز نباید درحالی‌که جسمی را توسط یکدست بلند کرده‌اید، برای برداشتن جسم دیگری تلاش کرد.
 وی تصریح کرد: اگر تمایل دارید هر 2 جسم را باهم حمل كنید، ابتدا باید باری را كه در دست دارید، روی زمین بگذارید و سپس هر 2 جسم را به‌طور هم‌زمان و باهم بلند كنید.
 ایجاد مشکلات تنفسی و پوستی ناشی از مواد شوینده
وی افزود: بخار متصاعد شده از تركیب جوهر نمك و مواد سفیدكننده برای چشم، پوست و ریه بسیار خطرناک است و باید از تركیب این 2 ماده باهم خودداری كرد.
این کارشناس تصریح کرد: مواد شوینده دارای آثار سوئی ازجمله سوزش چشم و آلرژی‌های مختلف حتی سرطان است و كاربرد فراوان مواد شوینده و پاک‌کننده مثل جرم‌گیرها و مواد سفیدكننده در منازل موجب انتشار برخی ذرات شیمیایی خطرناك در آشپزخانه، حمام و سرویس‌های بهداشتی می‌شود.
عادله زندوی اضافه کرد: باید از مصرف مواد شوینده در فضاهای بسته و به همراه آب داغ خودداری كرد، بعد از ریختن مواد شوینده به مدت 10-20 دقیقه بعد شستشو صورت گیرد و حتماً از ماسك و دستكش استفاده شود.
 وی عنوان داشت: وجود هواكش و باز گذاشتن پنجره‌ها نیز می‌تواند تا حد زیادی از بروز این عوارض جلوگیری كند چون بیشتر مواد شوینده از PH استاندارد برخوردار نیست و باعث تحریكات پوستی می‌شود.
 این کارشناس بهداشت حرفه‌ای تأکید کرد: افرادی كه پوست حساس دارند، باید ابتدا یك دستكش نخی و سپس روی آن‌یک دستكش لاستیكی به دست كنند. در صورت بروز مسمومیت تنفسی، خارج كردن سریع فرد از محل، قرار دادن وی در معرض هوای تازه و تماس با اورژانس توصیه می‌شود.
وی افزود: وجود حشره‌های ریز میکروسکوپی به نام هیره یا مایت که در گردوغبار داخل فرش، مبلمان، پرده‌ها، قفسه‌های کتاب و انبارهای خانگی پیدا می‌شود، عامل عمده حساسیت‌ به شمار می‌رود. ذرات مربوط به این حشره در هوا وارد چشم، دهان، بینی و راه تنفسی شده و منجر به بروز علائم عطسه، آب‌ریزش بینی، سرفه یا گاهی تنگی نفس و حمله آسم در فرد حساس به هیره می‌شود.

انتهای پیام /ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کمردرد     خانه‌تکانی     عادله.زندوی     شبکه.بهداشت‌درمان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   23 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >