مصرف غذاهای پرچرب و سیگار از عوامل اصلی ابتلا به بیماری عصبی پیش‌رونده است

26 بهمن 1395
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: ALS یک بیماری عصبی پیش‌رونده است که ژنتیک، مصرف غذای پرچرب و کم فیبر، سیگار و جذب گلوتامات بالا ازجمله عوامل اصلی ابتلا به این بیماری هستند.

دکتر ساغر جوانبخت افزود: ALS یک بیماری عصبی پیش‌رونده است و سبب از بین رفتن تدریجی سلول‌های عصبی حرکتی می‌شود که وظیفه حرکت اندام‌ها و کنترل آن‌ها را به عهده‌دارند.
وی تصریح کرد: با پیشرفت بیماری،‌ به‌مرورزمان فرد مبتلا، آرام‌آرام توانایی‌های حرکتی خود بخصوص در انتهای اندام از دست می‌دهد.
دکتر جوانبخت اظهار کرد: علت اصلی بروز بیماری ALS هنوز ناشناخته است، ولی این بیماری معمولاً افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله را هدف می‌گیرد و مردان کمی بیش از زنان در معرض خطر قرار دارند که انواع مختلف با تظاهر متنوعی دارد.
وی افزود: ضعف پیش‌رونده انتهای اندام‌ها (دست، پا)، گلو و زبان و تحلیل رفتن عضلات آن‌ها ازجمله علائم این بیماری است بیماران که معمولاً در ابتدا بدون درد هست به‌عنوان‌مثال بیمار متوجه می‌شود که مرتب پایش پیچ می‌خورد؛ غذا و نوشیدنی به گلویش می‌پرد یا در بستن دکمه‌های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد.
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اضافه کرد: کرامپ های عضلانی، سفتی و لرزش موضعی عضلات، اختلال در بلع و تکلم، خندیدن یا گریستن بی‌اراده، ناگهانی و لاینقطع و درنهایت از دست دادن توانایی تنفس و راه رفتن از دیگر علایم شایع این بیماری است.
دکتر جوانبخت عنوان داشت: البته توانایی تفکر و حافظه این افراد معمولاً تحت تأثیر این بیماری قرار نمی‌گیرد و زوال عقل و حافظه، اختلالات ادراری-مدفوعی، درگیری عضله قلب و حس‌های پنج‌گانه (چشایی، بینائی، بویائی، شنوایی و لامسه) در مبتلایان به این بیماری، نادر است و درد در مبتلایان، به شکل ثانویه وابسته به کم فعالیتی و مشکلات مفصلی-عضلانی شایع است.
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت جم افزود: شرح‌حال و معاینه بالینی نقش اصلی در تشخیص این بیماری دارند.
وی تصریح کرد: این بیماری در مراحل اولیه بسیار مرموز است و فقط با دقت فراوان متخصص مربوطه (طب فیزیکی و توان‌بخشی یا نورولوژیست) قابل‌تشخیص هستند.
وی اضافه کرد: جهت رد سایر بیماری‌ها که علائم شبیه ALS ایجاد می‌کنند، انجام آزمایش‌هایی مانند شمارش خون، سطح B12 سرم عناصر بیوشیمی خون، CPK، HIV، TSH، PTH و بررسی‌های لازم در رابطه با رد بیماری‌های بدخیمی و میاستنی لازم است.
دکتر جوانبخت افزود: یکی از راه‌های تشخیصی کمک‌کننده الکترو میوگرافی (EMG) است و تشخیص قطعی زمانی است که علائم نورون محرکه فوقانی و تحتانی در سه ناحیه یا بیشتر وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش‌بینی می‌شود ولی افرادی هم هستند که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده‌اند که نمونه ویژه (ولی ممکن) پروفسور استیون هاوکینگ دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از 21 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون در 75 سالگی علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه می‌دهد.
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت جم افزود: متأسفانه تاکنون هیچ راهی برای پیشگیری از ALS و نیز درمان قطعی آن پیدا نشده است؛ و درمان شامل یک سری اقدامات توان‌بخشی و درمان‌های تسکینی جهت به حداکثر رساندن ظرفیت کارکردی بیمار و همچنین استفاده از داروی "ریلوزول" جهت کاهش سرعت پیشرفت بیماری و افزایش طول عمر فرد مبتلا است.
انتهای پیام/ ا.پ 3020
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
غذاهای.پرچرب     دکتر.ساغر.جوانبخت     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت‌درمان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   26 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >