رییس دانشگاه پزشکی بوشهر:
در حوزه سلامت آنچه مربوط به‌سلامت مردم است کوتاه نمی‌آئیم/گزارش تصویری

19 بهمن 1395
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره مصرف زیاد قلیان در میان جوانان و نوجوانان استان بوشهر بیان کرد: بوشهر ازجمله استان‌های پیشرو در جمع‌آوری قلیان‌ها در سطح کشور است و ما در حوزه سلامت آنچه مربوط به‌سلامت مردم است کوتاه نمی‌آئیم.

دکتر علیرضا رئیسی روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اصحاب رسانه استان افزود: 25 درصد مؤلفه‌های سلامت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و 75 درصد در اختیار سایر سازمان‌ها و نهادهاست که همکاری آنها در اجرا می‌تواند محیطی امن و سالم را برای شهروندان فراهم کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: باوجود اجرای این طرح در سطح این استان ولی هنوز عقب‌ماندگی‌هایی در حوزه سلامت و درمان وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.
پرتوهای مغناطیسی دکل‌های فشارقوی برق و پارازیت‌ها باید ساماندهی شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: وجود پرتوهای مغناطیسی برخی دکل‌های فشارقوی برق و پارازیت‌ها برای سلامتی انسان‌ها مضر است و باید تمهیداتی برای ساماندهی آنها اندیشیده شود.
دکتر علیرضا رئیسی افزود: دکل‌های فشارقوی برق در فاصله 50 تا 100 متری به دلیل ایجاد میدان مغناطیسی و فشاری که به سیستم عصبی وارد می‌کند برای انسان فوق‌العاده مضر است و باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.
وی بابیان اینکه هر چیزی که از حد مجاز خود بگذرد برای سلامت انسان مضر است، بیان کرد: همچنین پارازیت‌ها برای سلامت انسان زیان‌آور است، ولی این مسئله به میزان، شدت و مدت آن بستگی دارد.
دکتر رئیسی اظهار داشت: آثار مخرب پارازیت‌ها به مغز استخوان، سلول‌های جنسی آسیب‌زده و باعث بروز سردردهای ناشناخته مزمن می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمان حاضر وجود پارس شمالی و جنوبی، نیروگاه اتمی و احداث دو نیروگاه دیگر، فاضلاب، ریز گردها و برخی پارازیت‌ها آلایندگی‌هایی برای مردم استان به دنبال دارد که صنایع باید به تعهدات و الزام‌های قانونی خود در منطقه توجه داشته باشند.
نبود مرکز جامع درمان سرطان در استان بوشهر مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است
رییس دانشگاه پزشکی بوشهر گفت: یکی از نیازهای مهم مردم استان بوشهر داشتن مرکز جامع درمان سرطان است که مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است.
دکتر رئیسی افزود: نیاز به 20 تا 25 پزشک متخصص در رشته‌های غیر مادر (مینور و تکمیلی) در شهرستان‌ها، راه‌اندازی 200 تخت بیمارستانی دیگر، وجود مشکلات متعدد در طراحی اولیه برخی بیمارستان‌ها، احداث یک بیمارستان بزرگ به‌جای بیمارستان‌های کوچک در برخی از شهرستان‌ها ازجمله کمبودها و مشکلات زیرساختی بخش درمان استان بوشهر است.
وی با اشاره به مشکلات متعدد در بخش فضای فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر ادامه داد: اگر فضای فیزیکی دانشگاه به‌خوبی طراحی می‌شد، امروز با توجه به سهمیه‌های گرفته‌شده می‌توانستیم جمعیت بیشتری از دانشجویان را در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی به‌عنوان نیروی بومی جذب کنیم و مشکلی در زمینه جذب و ماندگاری آنها در این استان ایجاد نمی‌شد.
دکتر رئیسی در مورد ماندگاری پزشکان در استان بوشهر گفت: اگر وضعیت زیرساخت‌های شهری در این استان بهتر شود به‌طور یقین زمینه ماندگاری آنها فراهم‌تر می‌شود.
وی بابیان اینکه یکی از مشکلات استان بوشهر اعزام و حمل‌ونقل بیماران است گفت: دراین‌ارتباط با اجرای طرح تحول سلامت 17 آمبولانس با تخت ویژه در استان مجهز شده و همه بیمارستان‌های استان از این امکانات برخوردار هستند.
توجه به حاشیه‌نشین‌ها در بخش درمان از هدف‌های طرح تحول سلامت است
وی یادآور شد: توجه به حاشیه‌نشین‌ها در بخش درمان از هدف‌های طرح تحول سلامت است که دراین‌ارتباط تاکنون باوجوداینکه حاشیه‌نشینی در استان بوشهر ناچیز است ولی 28 مرکز جامع سلامت و 14 پایگاه راه‌اندازی شده است.
باید از طرح تحول نظام سلامت حمایت شود
این مقام مسئول تأکید کرد: طرح تحول نظام سلامت برای مردم یک نعمت و برای نظام جمهوری اسلامی یک دستاورد مهم است که باید حمایت و پشتیبانی شود.
دکتر رئیسی درباره امنیت غذایی در استان بوشهر گفت: در این زمینه هفت کمیته و 49 پروژه مداخله‌ای برای بهبود وضعیت و تدوین سند غذایی در این استان تشکیل و طراحی‌شده است.
پیشرو بودن فرهنگ انسان دوستانه و اهدای عضو در استان بوشهر
وی در مورد وضعیت اهدای عضو و پیشرو بودن فرهنگ انسان دوستانه در استان بوشهر گفت: اهدای عضو در سال 93 در استان یک مورد، سال 94 سه مورد و در سال 95 با تشکیل کمیته‌ای در این زمینه تاکنون 10 اهدای عضو انجام‌شده است.
دکتر رئیسی گفت: هر فرد اهداکننده عضو می‌تواند کمتر از هشت نفر را نجات دهد به همین دلیل با توجه به اینکه سالانه بیش از 400 هزار عضو قابل پیوند در کشور دفن و از بین می‌رود، به همین دلیل ترویج فرهنگ اهدای عضو در استان بوشهر ضروری است.
وی درباره مطالبات دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر از بیمه‌ها (بیمه سلامت و تأمین اجتماعی) گفت: در زمان حاضر با توجه به همکاری مسئولان استان و سفر مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور به بوشهر میزان این مطالبات به یک هزار میلیارد ریال کاهش‌یافته است.
دکتر رئیسی بابیان اینکه پرداختی دانشگاه علوم پزشکی از مطالبات جلوتر بوده است اظهار کرد: هرچند تاکنون پرداخته‌ای پرسنلی دانشگاه علوم پزشکی به‌روز نشده ولی تلاش شده که در پرداخت‌ها پیشتاز باشیم.
انتهای پیام/ م.غ 1023   


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست.مطبوعاتی     دکتر.علیرضا.رئیسی        

تاریخ بروز رسانی:   19 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >