رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
۱۶ هزار زایمان رایگان در بیمارستان‌های استان بوشهر انجام شد

29 دی 1395
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بیش از ۱۶ هزار زایمان رایگان در بیمارستان‌های استان بوشهر انجام‌شده است.

دکتر علیرضا رئیسی در کارگاه کشوری ازدواج سالم و پایدار و خودمراقبتی سازمانی در بوشهر اظهار داشت: زمانی نتایج مطلوب در همه مسائل به دست خواهد آمد که بتوانیم فرایند کارهایمان موجب تغییر رفتار شود به‌گونه‌ای که تغییر رفتار مستلزم برنامه‌ریزی دقیق، آسیب‌شناسی و زیرساخت‌های مناسب است.
وی بابیان اینکه مبحث جمعیت و ازدواج سالم ازجمله مباحث مثل سایر مباحثی اجتماعی مؤثر بر سلامت است، اضافه کرد: برای رفع مشکل ازدواج و نرخ باروری و رشد جمعیت باید همه ارگان‌ها دست‌به‌دست هم دهند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: بر اساس آمار ثبت‌احوال، ۳۰ درصد جوان‌های ۲۰ تا ۳۵ سال ازدواج‌نکرده‌اند، میانگین سن ازدواج ۲۷ سالگی است، ازدواج از سال ۷۰ تا ۷۶ سیر صعودی داشته ولی در سال‌ها بعد افت کرده است.
وی خاطرنشان کرد: برای رفع یک بحران باید حتماً به‌صورت سیستمی آسیب‌شناسی کنیم و شبکه علمی را پیدا کنیم و بر اساس آن تعیین کنیم یک پیامد متأثر از کدام علت است و سهم هر علت از بروز این پیامد چقدر است.
دکتر رئیسی اظهار کرد: در سال ۷۵ میانگین سن ازدواج پسران در کشور ۲۴ سال بوده و دختران ۱۸ سال و در حال حاضر میانگین سن ازدواج پسران در کشور به ۲۷ و دختران به ۲۳ سالگی رسیده است، درحالی‌که طبق آخرین آمار میانگین سن ازدواج در پسران ۳۳ و در دختران ۲۸ سال است.
این مقام مسئول ادامه داد: هرسال یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار باروری در کشور صورت می‌گیرد که ۱۰۰ هزار مورد مرده زایی است و سالی ۳۶۰ هزار نفر فوت می‌کنند، به‌این‌ترتیب در زمان حاضر هرسال حدود یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود.
وی بابیان اینکه یکی از راه‌های مداخله برای افزایش رشد جمعیت جلوگیری از مرگ‌ومیر است تأکید کرد: رشد جمعیت به عوامل متعددی بستگی دارد که می‌توان به بحث تسهیل و آسان‌سازی و آسان‌گیری در ازدواج، ترغیب جوانان به ازدواج اشاره کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مسئله ویران‌کننده خانواده‌های ایرانی در سال‌های گذشته طلاق بوده است‌، گفت: آمار طلاق به‌ویژه در کلان‌شهرها در سال‌های گذشته روند صعودی داشته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس آمارها در برخی از کلان‌شهرها از هر ۴ ازدواج یکی از آنها به طلاق منجر می‌شود.
وی اضافه کرد: موردی دیگری که نباید از آن چشم پوشید و شاید از آن بتوان به‌عنوان ریشه تمام آسیب‌ها یادکرد، ناکافی بودن آموزش‌ها است که وزارت بهداشت می‌تواند روی آن کار کند.
این مقام مسئول اظهار کرد: آموزش‌های مبتنی بر شواهد و آسیب‌شناسی‌هایی که صورت گرفته و آموزش مبتنی کاربردی در کارگاه‌هایی که موجب ترویج و ترغیب به ازدواج پایدار و ایجاد مهارت‌های رفتاری کند می‌تواند از خیلی طلاق‌ها جلوگیری کند.
دکتر رئیسی تصریح کرد: حدود ۲۲ درصد کشور در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال قرار می‌گیرند که استان بوشهر نیز جز استان‌های جوان کشور است که حدود ۲۴ درصد استان بوشهر در همان رنج سنی قرارگرفته است.
وی بابیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۴ موضوع ازدواج رشدی نداشته است گفت: میانگین سن پدران در کشور در سال ۹۴ حدود ۲۹ و مادران ۲۷ سال در ولادت‌های ثبت‌شده است و در استان بوشهر سن پدران حدود ۳۲.۵ و مادران ۲۸.۵ است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه بیشترین سهم ازدواج در سال ۹۴ مربوط به مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله و زنان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله است افزود: در سال ۹۴ به‌طور متوسط طول مدت زندگی مشترک در کشور ۸.۳ سال بوده است که در استان بوشهر حدود ۷.۷ سال طول زندگی مشترک در زمان طلاق داشته‌اند.
وی بابیان اینکه در سال ۹۴ تعداد طلاق به ازای هر ۱۰۰ ازدواج در استان بوشهر حدود ۲۳ طلاق بوده است، گفت: ایجاد تسهیلات زایمان طبیعی رایگان ازجمله اقدامات وزارت بهداشت برای افزایش نرخ رشد جمعیت است.
دکتر رئیسی افزود: الآن اتاق LDR که در سراسر کشور و استان بوشهر ایجادشده است کار بسیار ارزنده‌ای در راستای تسهیل و تکریم مادران است که اکثر بیمارستان‌ها به این اتاق‌ها مجهز شده‌اند.

وی ادامه داد: زایمان رایگان که دربسته طرح تحول نظام سلامت دیده‌شده است کار ارزشمندی است و در استان بوشهر بیش از ۱۶ هزار زایمان رایگان در بیمارستان‌های دولتی انجام‌شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تقویت و حمایت از زوج‌های نابارور در قالب راه‌اندازی بلوک‌های IVF از مباحث دیگر مورد تأکید وزارت بهداشت برای افزایش نرخ رشد جمعیت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: کارگاه کشوری ازدواج مناسب، سالم و پایدار و خودمراقبتی سازمانی در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با جمعیت، فرزند آوری، خانواده و ‌ازدواج سالم برگزارشده است.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه کارگاه کشوری دو روزه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حال برگزاری است، افزود: این کارگاه در راستای مسایل و مشکلات جمعیت، افزایش جمعیت و دلایل کاهش جمعیت، آسیب‌شناسی در رابطه با بحث ازدواج و طلاق برگزارشده است.
وی با اشاره به اینکه نرخ باروری در کشور زیر ۲ است و حدود ۱.9 است، اضافه کرد: نرخ باروری جایگزین جمعیت می‌بایست حتماً بالای ۲.۱ باشد و در استان بوشهر نرخ باروری حدود ۲.۱ است و نیاز است با سیاست‌گذاری و مراقبت این نرخ باروری حفظ شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۳ میلیون جوان در کشور در شرف ازدواج هستند و می‌بایست حتماً تسهیلاتی برای ازدواج این عزیزان مهیا شود.
دکتر رئیسی اظهار کرد: نکته حائز اهمیت این است که تمامی دستگاه‌ها می‌بایست دست‌به‌دست هم داده و این نرخ باروری را در استان بوشهر حفظ کنند با سیاست‌گذاری مناسب موجبات افزایش جمعیت را فراهم کنند.
وی با اشاره به اینکه در تمامی دنیا افت نرخ جمعیت و باروری وجود دارد، افزود: خیلی از کشورها با بازیابی سیاست‌هایی جمعیتی خود در حال نزدیک شدن به نرخ باروری مناسب نزدیک می‌شوند و در کشور ایران نیز اقداماتی خیلی خوبی از دو سال گذشته همزمان با ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری صورت گرفته است.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
زایمان.رایگان     کارگاه.کشوری     ازدواج.سالم     دکتر.علیرضا.رئیسی        

تاریخ بروز رسانی:   29 دی 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >