بالندگی و نشاط دانشگاه‌ها به آموزش و پژوهش بستگی دارد

24 آذر 1395
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بالندگی، نشاط و پایداری دانشگاه‌ها ارتباط مستقیم به آموزش و پژوهش دارد و جدایی این دو حوزه از هم امکان‌پذیر نیست.

دکتر علیرضا رئیسی در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: همه آموزش‌هایی که ارایه می‌شود بر پایه پژوهش‌های ارزنده‌ای است که به بسته‌های آموزشی تبدیل‌شده است و نسل جدید دانشگاه‌ها، بر پایه پژوهش آموزشی بنا می‌گذارند.
وی اضافه کرد: چشم‌اندازی که باید برای دانشگاه‌ها متصور شد این است که آموزش‌ها پژوهش محور و دانشجوهای پژوهشگر جذب و آموزش‌های کاربردی و هدفمند ارایه شود.
دکتر رئیسی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت نیروی انسانی موجود در دانشگاه علوم پزشکی به‌عنوان سرمایه انسانی، در این بخش حرفی برای گفتن خواهیم داشت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش آموزش‌های پژوهشی زمینه دریافت پاسخ مثبت در آینده را فراهم می‌کند.
دکتر رئیسی بیان کرد: در حوزه پژوهش، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان باید در استان بوشهر با سرعت بیشتر تشکیل و از نیروی بزرگ دانشجویان در این حوزه استفاده و زمینه را برای حضور اعضای هیات علمی بالینی در این بخش فراهم شود.
وی یادآور شد: دراین‌ارتباط باید تسهیلاتی و امکاناتی فراهم شود، شیوه‌نامه‌هایی مصوب شود، فرایندهایی اصلاح گردد تا اعضای هیات علمی بالینی دانشگاه‌ها در امر پژوهش حضور بیشتری داشته باشند.
دکتر رئیسی گفت: سرانه مقاله‌های دانشگاه بیانگر این است که اعضای هیات علمی فرصت ورود به بخش پژوهش را ندارند و به همین دلیل باید شرایطی برای حضور و ورود آنها به این بخش فراهم شود.
وی درباره مقاله‌های کپی و تقلبی اظهار کرد: بر اساس سند چشم‌انداز 1404، ایران باید در زمینه تولید علم و تولید ثروت برمبنای علم در منطقه سرآمد باشد به همین دلیل موضوع مقاله‌های کپی و تقلبی حساسیت زیادی به دنبال داشت.
دکتر رئیسی بابیان اینکه در دانشگاه بوشهر ارایه مقالات کپی و تقلبی وجود نداشته تأکید کرد: دراین‌ارتباط برای ارائه مقاله‌های دقیق و مؤثر باید دقت بیشتری شود.
وی افزود: پژوهش‌ها باید خروجی و دستاوردی کاربردی داشته باشند و نباید هدف تنها انجام پژوهش باشد.
دکتر رئیسی بیان کرد: با توجه به اینکه استان بوشهر به دلیل وجود صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به کارگاهی بزرگ تبدیل‌شده است باید با انجام پژوهش‌های علمی و کاربردی تأثیر این آلودگی‌ها بر سلامت مردم را مشخص کرد.
وی یادآور شد: همه قسمت‌های حوزه سلامت باید به‌صورت متوازن و همسو فعال و تقویت شوند و زمینه برای پژوهش و تحقیق باید فراهم شود.
معاون تحقیقات فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: بر اساس چشم‌انداز و مأموریت بخش تحقیقات و فناوری باید بهترین شرایط برای پاسخگویی به همه سؤال‌ها در بخش سلامت فراهم شود.
دکتر افشین استوار افزود: بر همین اساس همکاری با بهترین و برجسته‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی بین‌المللی و ملی باید انجام و پژوهش‌هایی در مرز دانش انجام شود.
دانشگاه باید محصولات دانش‌بنیان باهدف خلق ثروت تولید کند
وی اظهار کرد: در این دانشگاه باید محصولات دانش‌بنیان باهدف خلق ثروت تولید کند و دانشگاه در این صورت می‌تواند به همه مأموریت‌های خود در بخش فناوری و تحقیقات پیش‌بینی‌شده عمل کند به همین دلیل تدوین برنامه استراتژیک بلندمدت کاربردی برای رسیدن به هدف‌های از پیش تعیین‌شده ضروری است.
دکتر استوار اظهار کرد: توسعه تحقیقات کاربردی برای حل مسائل جامعه، توسعه تحقیقات محصول محور به‌منظور تولید ثروت، تثبیت جایگاه دانشگاه به‌عنوان دانشگاهی پیشرو و ایجاد محیط لازم برای پژوهش‌های باکیفیت از هدف‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است.
دکتر استوار، بر ضرورت حمایت از پژوهش‌های بالینی، نظام سلامت و توسعه فناوری‌های سلامت تأکید کرد و گفت: استانداردسازی برنامه‌ها، فعال‌سازی مرکز رشد فناوری سلامت و روان‌سازی تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان از برنامه‌های معاونت تحقیقات فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است.
وی با اشاره به استقبال دانشجویان از فراخوان‌های انجام‌شده برای طرح‌های تحقیقاتی گفت: ظرفیت دانشگاه در سال‌های اخیر 200 طرح تحقیقاتی است که تلاش می‌شود این طرح‌ها با بهترین کیفیت حمایت شود.
وی افزود: در سال‌های اخیر طرح‌های پژوهشی شروع می‌شوند ولی به نتیجه نمی‌رسد که این منجر به هدر رفت وقت و اتلاف منابع می‌شود.
دکتر استوار توانمندسازی پژوهشگران شامل دانشجویان، استادان و کارکنان را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و گفت: امسال در بخش مدیریت پژوهش سامانه مدیریت محور پژوهشی با عنوان پژوهش‌یار برای مدیریت کارها طراحی‌شده که در انجام کارها و ارتباط با پژوهشگران نقشی مهم دارد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به افزایش هزینه شرکت در همایش‌ها تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های مالی تلاش می‌شود با مدیریت بهتری بیشترین بهره‌وری را در این بخش داشته باشیم.
دکتر استوار در مورد پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج‌فارس بیان کرد: در حال حاضر سه مرکز تحقیقات بیماری‌های گرمسیری عفونی، بیوتکنوژی دریایی و تحقیقات پزشکی هسته‌ای فعال است.
وی بابیان اینکه تلاش می‌شود برای رفاه حال دانشجویان کتابخانه دانشکده پزشکی شبانه‌روزی شود اظهار کرد: حذف برخی مقاله‌های علمی کشور مشمول همه مقاله‌ها نمی‌شود و این تعمیم ظلم بزرگی به دستاورد عظیمی است که پژوهشگران کشور با تلاش و کوشش به دست آورده‌اند.
دکتر استوار یادآور شد: با تمام توان و سخت‌گیری مضاعف آن‌هایی که اصول اخلاق را رعایت نکرده‌اند باید پیدا و برخورد شود.
وی تأکید کرد: فناوری بدون پژوهش عقب‌افتاده، بدون ارزش‌افزوده و خلق ثروت نمی‌کند و در صورت توقف پژوهش نمی‌توان در فناوری پیش رفت.
دکتر استوار افزود: تنها کمتر از نیم درصد اعتبارات در بخش پژوهش هزینه می‌شود و با این میزان اعتبار تاکنون پولی در این بخش هزینه نشده است.
این مراسم به مناسبت هفته پژوهش برگزار و از برترین‌های عرصه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر تجلیل شد.
اسامی پژوهشگران برتر در حوزه هیات علمی
دکتر سینا دوبرادران    برگزیده دانشگاه
دکتر رحیم طهماسبی    برگزیده دانشکده بهداشت
دکتر صمد اکبر زاده     برگزیده گروه علوم پایه
دکتر داریوش ایران پور    برگزیده گروه علوم بالینی
دکتر غلامرضا خمیسی پور    برگزیده دانشکده پیراپزشکی
دکتر فائزه جهانپور     برگزیده دانشکده پرستاری و مامایی
اسامی پژوهشگران برتر در حوزه کارمندی
مژگان کشتکار                دانشکده بهداشت
دکتر محمدکاظم غیبی    کارمند شبکه دشتستان
علی عالی زاده                  معاونت دانشجویی
ملیحه سعید فیروزآبادی    مرکز تحقیقات طب عفونی و گرمسیری خلیج‌فارس
اسامی پژوهشگران برتر در حوزه دانشجویی
دکتر غلامحسین محبی    دانشجوی phd by research
فرزان عضدی    دانشجوی پزشکی
آرمان هاشمی    دانشجوی پزشکی
سعید شریفی    دانشجوی پزشکی
وحید نوروزی    دانشجوی کارشناسی ارشد
فرشید سلیمانی    دانشجوی کارشناسی ارشد
فاطمه فرجی قاسمی    دانشجوی کارشناسی ارشد
صادق درویشی    دانشجوی کارشناسی
یعقوب حسان    دانشجوی کارشناسی
اسامی رابطین برتر وب‌سایت
لیلی بیداری    دانشکده دندانپزشکی
سید علیرضا امینی    شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی
اعظم صحت پور    بیمارستان بقیه ا... الاعظم دیلم
اعظم بارانی    معاونت دانشجویی و فرهنگی
پریسا بهرام پور    مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی
زینب شاد نیا    اداره آمار
سارا فرهی    اداره آمار
محسن محمدی    معاونت دانشجویی و فرهنگی
اسامی اعضای شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی
فرزان عضدی                    اعضای فعلی
صادق درویشی                      اعضای فعلی
سید ابوالفضل تقی زاده          اعضای فعلی
مژگان زارعی ونوول               اعضای فعلی
فرزانه خادم الحسینی               اعضای فعلی
امیرمحمد کیهان                           اعضای فعلی
بهنوش جلیلی خویی            اعضای قبلی
سحر زندی                         اعضای قبلی
امیر زمانی                         اعضای قبلی
پریسا غریبی                          اعضای قبلی
احمد ستوده                   اعضای قبلی
تقدیر و تشکر از همکارانی که در ارتقای رتبه وبومتریک دانشگاه در سطح جهانی و کشوری تلاش نموده‌اند
مهندس حسین طاهرزاده      مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه
اعظم حمادی         رئیس اداره آمار دانشگاه
یلدا کمال گلپاشا    کارشناس فناوری اطلاعات
گفتنی است سرکار خانم دکتر فائزه جهان پور عضو هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی  در هفدهمین جشنواره استانی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان، به‌عنوان پژوهشگر برتر استانی از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انتخاب گردید.
انتهای پیام / م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تجلیل     پژوهشگران.برتر     دکتر.علیرضا.رئیسی     دکتر.افشین.استوار        

تاریخ بروز رسانی:   24 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >