معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
همه افراد می‌توانند در مراکز جامع خدمات سلامت تحت آموزش، مشاوره و آزمایش اچ آی وی قرار گیرند

13 آذر 1395
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از نکات قابل‌توجه در نظام تحول سلامت ادغام برنامه پیشگیری و کنترل ایدز در خدمات بهداشتی حاشیه شهرها است و همه افراد می‌توانند در مراکز جامع خدمات سلامت تحت آموزش، مشاوره و انجام آزمایش اچ آی وی قرار گیرند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان افزود: این آزمایش تنها با یک قطره خون از انگشت دست صورت می‌گیرد و در کمتر از 20 دقیقه جواب اولیه به فرد داده می‌شود، درصورتی‌که مثبت بودن تست اولیه، مشاوره‌های تخصصی و تست تائیدی در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و یا پایگاه‌های مشاوره، یعنی مراکز جامع سلامت منتخب انجام می‌شود.
شناسایی 483 نفر آلوده به ایدز در استان بوشهر
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در استان بوشهر بر اساس آمارهای گزارش‌شده تا اول مهرماه امسال مجموعاً 483 نفر آلوده به اچ آی وی شناسایی‌شده‌اند که 87.8 درصد آنان را مردان و 12.2 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در خصوص وضعیت کنونی بیماری ایدز در کشور و استان بوشهر افزود: بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تا اول تیرماه امسال مجموعاً 32 هزار و 685 نفر آلوده به ویروس اچ آی وی در کشور شناسایی‌شده‌اند که 84 درصد آنان را مردان و 16 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
وی بیان کرد: بررسی موارد جدید کشوری ابتلا به ایدز در سال 1394 نشان می‌دهد که 39 درصد از طریق اعتیاد تزریقی و 41 درصد از طریق برقراری روابط جنسی نامطمئن و آلوده بوده است، همچنین بیش از 3 درصد موارد نیز از راه انتقال از مادر آلوده به کودک تشکیل می‌دهد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: حدود 45.6 درصد از مبتلایان به اچ آی وی که سن زمان شناسایی آنان مشخص بوده در گروه سنی 34- 25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
دکتر خواجه‌ئیان بابیان اینکه در استان بوشهر بیشترین گروه سنی درگیر به اچ آی وی 25 تا 34 سال است، بیان کرد: بررسی موارد نشان می‌دهد که اعتیاد تزریقی 78.2 درصد، برقراری روابط جنسی 13.2 درصد و انتقال از مادر به کودک یک درصد را تشکیل می‌دهد و 7.5 درصد موارد راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.
مهم‌ترین استراتژی کنترل اپیدمی اچ آی وی مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با یادآوری این نکته که ایدز یک بیماری مزمن عفونی است اضافه کرد: امروزه مهم‌ترین استراتژی کنترل اپیدمی اچ آی وی مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است و درصورتی‌که افراد مبتلابه اچ آی وی تحت درمان استاندارد ضدرترو ویروسی قرار گیرند، با کاهش تعداد ویروس در خون و ترشحاتشان عوارض بیماری بسیار کاهش می‌یابد و می‌توانند زندگی سالم‌تری داشته باشند و همچنین احتمال انتقال بیماری به سایرین به حداقل ممکن می‌رسد.

درمان مبتلایان به ایدز در استان بوشهر کاملاً رایگان است
وی بیان داشت: درمان مبتلایان به ایدز در استان بوشهر کاملاً رایگان و از طریق مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری توسط پزشک متخصص بیماری‌های عفونی با همکاری تیم مشاوره و درمان مجرب با رعایت اصول رازداری و محرمانه بودن اطلاعات مراجعین انجام می‌شود.
وی بابیان اینکه امسال در هفته بسیج اطلاع‌رسانی شاهد چند فعالیت مشترک و جدید با ادارات بهزیستی و آموزش‌وپرورش هستیم گفت: یکی از فعالیت‎های مؤثر جامعه‌محور استفاده از ماشین‌های اورژانس 123 به‌منظور استقرار در محله‌های آسیب خیز و انجام آموزش، مشاوره و تست اچ آی وی برای مراجعین است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: با توجه به این نکته که جوانان و نوجوانان بیشترین آسیب‌پذیری را در بین اقشار جامعه دارند در فعالیت مشترک با آموزش‌وپرورش مقرر شد با راه‌اندازی کارناوال دانش‌آموزی سفیران سلامت در این خصوص حساب‌سازی در بین مردم انجام شود.
دکتر خواجه‌ئیان در خصوص خطرات مواجهه شغلی با وسایل آلوده و موضوع کنترل عفونت بیمارستانی گفت: کارکنان بهداشتی و درمانی همواره درخطر مواجهات شغلی هستند بنابراین به‌منظور پیشگیری از انتقال اچ آی وی به آنان از ابتدای سال 1391 داروهای ضدرتروویروسی در اختیار برخی از بیمارستان‌های منتخب گذارده شده تا با ارزیابی انجام‌شده توسط تیم آموزشی شامل پزشک فوکال پونیت کنترل عفونت و سوپر وایزر کنترل عفونت آن بیمارستان در صورت نیاز فرد مصدوم ظرف مدت حداکثر 72 ساعت پس از تماس تحت درمان رژیم دارویی مناسب قرارگرفته شود و برای پیگیری‌های بعدی در اولین فرصت به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری ارجاع شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: بسیج اطلاع‌رسانی ایدز از روز شنبه 13 آذرماه به مدت یک هفته در استان بوشهر همزمان با سراسر کشور اجرا خواهد شد.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
روز.جهانی.ایدز     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >