آویشن، دارویی نام‌آشنا

13 بهمن 1395
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: وجود ترکیبات فنولی مانند تیمول و کارواکرل در آویشن موجب شده تا این گیاه دارویی و مصرف آن در میان مردم شناخته‌شده باشد.

دکتر سهیل افرازی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: گیاه آویشن از خانواده نعنا است که در سه جنس و گونه بانام‌های آویشن باغی، شیرازی و معمولی در مناطق کم رطوبت استان‌های غربی، جنوبی، مرکزی و جنوب غربی کشور مانند اصفهان، فارس، اردبیل، بوشهر، کردستان و یزد یافت می‌شود.
دکتر افرازی با اشاره ترکیبات دارویی موجود در آویشن، افزود: ترکیبات موجود در آویشن موجب شده تا این گیاه خاصیت‌ ضد سرفه، ضد نفخ، ضد باکتریایی، ضد قارچی و حتی ضد کرم نیز داشته باشد.
وی با اشاره به خلط‌آوری و ضد سرفه بودن آویشن بیان داشت: امروزه شاهد بکار گیری مواد مؤثره آویشن همانند تیمول در ترکیبات آرایشی، بهداشتی و حتی خمیردندان‌ها به‌عنوان ماده معطر کننده و چاشنی هستیم.
دکتر افرازی خاطرنشان کرد: فراورده‌های دارویی ضد سرفه آویشن به‌صورت شربت‌های خوراکی در بازار دارویی کشور ما موجود است.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در رابطه با عوارض احتمالی مصرف آویشن نیز گفت: مصرف آویشن در برخی افراد موجب تحریک غشای مخاطی مانند دهان و مری می‌شود.
دکتر سهیل افرازی با اشاره به امکان بروز عوارض در برخی افراد دارای حساسیت به مصرف آویشن، افزود: مصرف با دوز بالای آویشن در افراد دارای حساسیت ممکن است بر عملکرد دستگاه گوارش تأثیر گذاشته و منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ و درد در دستگاه گوارش شود.
وی خاطرنشان کرد: عارضه مسمومیت به دلیل مصرف آویشن کمتر مشاهده‌شده است اما مصرف با دوز بسیار بالا امکان بروز ایست تنفسی و قلبی را به همره دارد.
دکتر افرازی تصریح کرد: استعمال آویشن در ترکیبات موضعی نیز امکان بروز التهاب در افراد دارای حساسیت را موجب می‌شود.
بانوان باردار و شیرده آویشن را با مشورت پزشک خودمصرف کنند
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: ازآنجاکه بی‌خطر بودن مصرف آویشن در بانوان باردار و شیرده هنوز به اثبات نرسیده است توصیه می‌شود تا مصرف این گیاه دارویی در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک صورت گیرد.
انتهای پیام/م.پ 1025
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
آویشن     فرهنگ.سلامت     دکتر.سهیل.افرازی        

تاریخ بروز رسانی:   13 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

نظرات ارسالی
البته توجه داشته باشید مصرف زیادش باعث کم خونی میشه و ممکنه فشارتون بیافته
حبیبی

لینک به این صفحه
< >