رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
توانمندسازی مردم به‌منظور خودمراقبتی باید در برنامه تیم سلامت شهرستان گنجانده شود

31 تير 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: با توجه به شیوع بیماری‌های غیر واگیر، توانمندسازی مردم به‌منظور خودمراقبتی به‌عنوان یکی از موضوعات مهم می‌باشد که باید در برنامه تیم سلامت هر شهرستان گنجانده شود.

مهندس احمد قاسمی افزود: عضویت در گروه‌های خودیار باعث افزایش اعتمادبه‌نفس، پیشگیری از گوشه‌گیری و بهبود روابط اجتماعی فرد می‌گردد.
وی عنوان داشت: گروه‌های خودیار یک جمع داوطلبانه (با تمایل و انتخاب خود افراد) است که در این گروه‌ها افرادی که یک بیماری خاصی دارند مانند دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و یا دارای اهداف مشترکی می‌باشند، مثل کاهش وزن، افزایش فعالیت بدنی، ترک دخانیات سعی می‌کنند با کمک همدیگر با مشکلاتشان مقابله کرده و یا برای رسیدن به اهداف گروه تلاش کنند.
مهندس قاسمی اظهار داشت: خودمراقبتی مجموعه کارهایی است که مردم برای خود و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا سالم و تندرست بمانند، از سلامت جسمی روانی و اجتماعی برخوردار شوند، از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند و در صورت داشتن بیماری مزمن، از خود حفاظت نموده و یا سلامتی خود بعد از بیماری شدید یا مرخص شدن از بیمارستان را حفظ کنند.
 رییس شبکه بهداشت و درمان جم افزود: با عضویت در این گروه‌ها، فردی که دارای مشکل یا بیماری خاصی می‌باشد حس می‌کند تنها نیست و افراد دیگری هم شبیه او دارای همچنین مشکلاتی می‌باشد، درنتیجه انگیزه بیشتر جهت اقدامات پیشگیری و درمانی پیداکرده و باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و پیشگیری از گوشه‌گیری و بهبود روابط اجتماعی فرد می‌گردد.
این مقام مسئول عنوان داشت: در حال حاضر در تمامی پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت، گروه‌های خودیار در حال تشکیل می‌باشند و در سطح روستا، بهورز خانه بهداشت و در سطح شهر، مراقب سلامت پایگاه سلامت مسئول ساماندهی این کار می‌باشند که بعد از اطلاع‌رسانی به افراد، گروه‌ها تشکیل داده و اعضا باهم آشنا شده و توضیحات و آموزش‌های لازم در خصوص روند تشکیل گروه و ادامه فعالیت آن‌ها به گروه را ارائه می‌دهد.
مهندس قاسمی اضافه کرد: در حال حاضر حداقل برای 4 بیماری ازجمله سرطان، قلبی عروقی، دیابت و بیماری تنفسی یا ریسک فاکتورهای مربوطه (مانند ترک دخانیات، کاهش وزن) گروه‌های خودیار در شهرستان جم در حال تشکیل می‌باشد به همین جهت برای عضویت در گروه‌های خودیار، لازم است که به پایگاه‌های سلامت و یا خانه بهداشت خود مراجعه نموده و در گروه‌های خودیار موجود ثبت‌نام کنند.

انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
خودمراقبتی     مهندس.احمد.قاسمی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   31 تير 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >