رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛
دیالیز از جمله عوارض فشارخون بالا در بیماران کلیوی است

20 خرداد 1398
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دیالیز از جمله عوارض فشارخون بالا در بیماران کلیوی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ دکتر سعید کشمیری در مصاحبه با برنامه تلویزیونی " یه‌خونه یه‌دریا" افزود: در استان بوشهر 500 نفر بیمار دیالیزی وجود دارد که بیشتر این افراد به دلیل عدم اطلاع از میزان فشارخون خود مبتلابه بیماری کلیوی شده و هم‌اکنون بایستی 3 بار در هفته و هر بار 4 ساعت زیر دستگاه دیالیز زندگی سختی را سپری کنند.
وی تصریح کرد: بسیج ملی کنترل فشارخون بالا هم‌زمان با سراسر کشور در استان بوشهر نیز آغازشده که در این طرح دومرحله‌ای، پس از پایان مرحله اطلاع‌رسانی، مرحله اجرایی آن از تاریخ 18 خردادماه آغاز و تا 15 تیرماه نیز ادامه خواهد داشت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: فشارخون یک بیماری نهفته، خاموش و شایع بوده و در استان بوشهر نیز از هر چهار نفر یک مورد بیماری فشارخون وجود دارد که به همین دلیل وزارت بهداشت تصمیم گرفته در بسیج ملی کنترل فشارخون تمام افراد بالای 30 سال، بیماران کلیوی و زنان باردار را مورد معاینه قرار دهد.
دکتر کشمیری میزان جمعیت مراجعه‌کننده در این طرح را 250 هزار نفر پیش‌بینی کرده و اظهار داشت: جمعیت بالای 30 سال در استان بوشهر حدود 500 هزار نفر بوده که در این طرح پیش‌بینی می‌شود نصف این جمعیت مورد معاینه قرار گرفته و جهت کنترل بیماری خود به مراکز درمانی و مراجع بالاتر ارجاع داده می‌شوند.
وی یادآور شد: عدم تحرک بدنی، وزن زیاد، تغییر در سبک زندگی و مصرف کم‌نمک در کنترل این بیماری حائز اهمیت بوده و بایستی خانم‌های خانه‌دار و آشپزهای آشپزخانه‌های صنعتی میزان استاندارد مصرف نمک را رعایت کنند زیرا در غیر این صورت باعث تشدید وضعیت فشارخون در جامعه می‌شویم که این عوارض می‌تواند در بلندمدت بر روی قلب، مغز، کلیه و چشم تاثیرات جبران‌ناپذیری بگذارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: هم استانی‌ها می‌توانند با مراجعه به‌تمامی مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌های بهداشت، بیمارستان‌ها، مطب‌ها و داروخانه‌های استان جهت بررسی وضعیت فشارخون خود اقدام نمایند.

انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
فشار.خون     برنامه.تلویزیونی     دکتر.سعید.کشمیری        

تاریخ بروز رسانی:   20 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >