در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر انجام شد؛
کودک ۱٫۵ ساله از مرگ نجات پیدا کرد

26 فروردين 1398
فلوشیپ مراقبت‌های ویژه کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: کودک ۱٫۵ ساله در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر از مرگ نجات پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر؛ سیده معصومه هاشمی افزود: کودک ۱٫۵ ساله‌ای در تعطیلات نوروز در شهر شُنبه از شهرستان دشتی دچار گزش نامعلومی در پشت گوشش می‌شود که درد زیادی نداشته ولی بعد از چند ساعت با تورم و کبودی محل گزش و تغییر رنگ ادرار به بیمارستان خورموج مراجعه می‌کند و از آنجا به مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس ارجاع داده می‌شود.
فلوشیپ مراقبت‌های ویژه کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: بیمار در هنگام بستری بسیار بدحال می‌شود، سطح هوشیاری پایین بوده، تورم و کبودی گردن بسیار شدید می‌شود، هموگلوبین و پلاکت خون افت می‌کند، خون در ادرار زیاد می‌شود و فشارخون بیمار بالا می‌رود و عملکرد کلیه‌ها، کبد و آنزیم‌های عضلانی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
دکتر سیده معصومه هاشمی افزود: همه این شواهد دال بر گزش با عقرب بسیار خطرناک و کشنده‌ای به نام همی اسکورپیوس لپتوروس می‌باشد، در این نوع گزش به علت اینکه درد کمی ایجاد می‌کند بیمار موردتوجه قرار نمی‌گیرد و بعد از چند ساعت ممکن است به علت عوارض شدید خونی، کلیوی و قلبی، در صورت کم توجهی بیمار فوت کند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه با شروع درمان تیمی به‌موقع و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان و حضور اساتید پیشکسوت در کنار پزشکان مجرب سایر تخصص‌ها، با یک کار تیمی، بیمار با وضعیت هوشیاری و علائم حیاتی کاملاً طبیعی با بهبودی کامل بیمار ترخیص شد.
دکتر هاشمی به والدین توصیه کرد: با توجه به شیوع گزش با مار و عقرب در فصل بهار و تابستان، مراقب کودکانشان باشند و در صورت بروز گزش سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند و نسبت به گزش عقرب‌هایی که درد کمی ایجاد می‌کند حساسیت بیشتری نشان دهند.
انتهای پیام/ ر.ک ۴۰۷۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


   
تعداد بازدید:   ۲۳۹

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >